Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, dünyada nükleer enerjinin önemli bir dönüş yaşadığını belirtti. Brüksel'de düzenlenen 1. Nükleer Enerji Zirvesi'nde konuşan Birol, nükleer enerjiyle ilgili üç önemli değişiklikten bahsederek, bu değişimlerin nükleer enerjiyi güçlü bir şekilde geri getirdiğini vurguladı.
Birol, "Enerji güvenliğinin öne çıkması, nükleer enerjinin yeniden yükselişinde önemli bir faktör oldu" diyerek enerji güvenliğinin nükleer enerjinin artan popülerliğinde etkili olduğunu ifade etti. Ayrıca, iklim değişikliğiyle mücadelede nükleer enerjinin sürekli ve sıfır emisyonlu elektrik üretimine katkı sağladığını belirten Birol, nükleer enerjinin geri dönüşünde fiyat dalgalanmalarının da rol oynadığını ancak nükleer enerji projelerinin zorluğuna ve uzun inşa süreçlerine dikkat çekti.

Mehmet Şimşek, "Yeni dönemde ülkemize kaynak akışı artarak devam edecek" Mehmet Şimşek, "Yeni dönemde ülkemize kaynak akışı artarak devam edecek"

Birol, hükümetlerin nükleer enerji projelerine destek olması gerektiğini vurgulayarak, "Bugün burada olduğu gibi uluslararası siyasi kararlılık gösterilmesi gerekiyor" dedi.