Türkiye-Kazakistan İş Forumu, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde TOBB ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) iş birliğinde, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Kazakistan Başbakanı Olzhas Bektenov, Kazakh Invest Yönetim Kurulu Başkanı Yerzhan Yelekeyev ve DEİK Başkanı Nail Olpak ile çok sayıda davetlinin katılımı ile TOBB İkiz Kuleler ’de gerçekleştirildi.

G M A Mvv0 W4 A A C I Zf

Düzenlenen toplantıda açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türk ve Kazak iş dünyasının ticaret hedefi olan 10 milyar doların aşıldığını belirterek, her iki ülkenin de iş insanlarını tebrik etti.

Türkiye Ukrayna'nın yeniden inşası için masada: Bakan Uraloğlu Almanya'da düzenlenen ITF'e katıldı Türkiye Ukrayna'nın yeniden inşası için masada: Bakan Uraloğlu Almanya'da düzenlenen ITF'e katıldı

Açıklamalarında Türkiye’nin büyümesi ile OECD ülkeleri arasında üst sıralarda olduğunu belirterek son ekonomik verileri aktaran Cevdet Yılmaz, iki ülke arasındaki ticaret hedefinin aşıldığını şöyle ifade etti:

“Dost ve kardeş ülke Kazakistan ile Sayın Cumhurbaşkanlarımız tarafından belirlenen 10 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefimize geçen yıl yüzde 20 arttırarak başarıyla ulaştık. Kardeşlikten güç alarak atacağımız adımlarla karşılıklı yatırımları ve ticaret hacmimizi önümüzdeki dönemde daha da artıracağımıza olan inancımız tamdır”

G M A Mvvy X A A Afq Xw

Türkiye ve Kazakistan arasındaki ekonomik iş birliğinde başlıca ihraç ürünlerinin prefabrik yapılar, mücevherci eşyası ve aksamı, tohum, hububat ve kurubaklagil olarak sıralandığını belirten Cevdet Yılmaz, başlıca ithal ürünlerini de rafine edilmiş bakır, işlenmemiş çinko, petrol gazları ve diğer gazlı hidrokarbonlar olarak sıraladı.

Yılmaz, “Taahhüt sektörü, Kazakistan ile ekonomik ilişkilerimizde öncü konumunu sürdürüyor. Türk müteahhitler tarafından Kazakistan’da toplam 24,4 milyar dolar değerinde 500’e yakın proje gerçekleştirildi. Kazakistan’da Türk girişimcilerin özellikle gıda sektörü, ilaç-kimya sanayisi, inşaat, otelcilik ve imalat alanlarında öne çıktıkları görüldü. Kazakistan’da müteahhitlik sektöründe Türk şirketlerinin faaliyetleri de gün geçtikçe artıyor” dedi.