Türkiye-Kazakistan İş Forumu, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde TOBB ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) işbirliğinde, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Kazakistan Başbakanı Olzhas Bektenov, Kazakh Invest Yönetim Kurulu Başkanı Yerzhan Yelekeyev ve DEİK Başkanı Nail Olpak ile çok sayıda davetlinin katılımı ile TOBB İkiz Kuleler ’de gerçekleştirildi.

Düzenlenen toplantıda açıklamalarda bulunan TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, konuşmalarına yakın dönemde Kazakistan'da meydana gelen sel felaketinde vefat edenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi.Kazakistan'ın bölgesinin parlayan yıldızı ve kalbi olduğuna, iki ülke arasındaki ilişkilere "tek millet iki devlet" anlayışıyla yaklaştıklarına dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, Kazakistan'ın güçlü oluşu, zenginliği ve uluslararası arenadaki saygınlığının kendilerine hep gurur verdiğini anlattı.

TÖDEB , Ödeme ve Elektronik Para Sektörünün Hukuki Süreçlerini Masaya Yatırdı" TÖDEB , Ödeme ve Elektronik Para Sektörünün Hukuki Süreçlerini Masaya Yatırdı"

F O T O2

Kazakistan'daki enerji kaynaklarının daha iyi değerlendirilmesi için ciddi fırsatların doğduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, Türkiye ile Kazakistan arasında ikili ve transit taşımacılık için geçiş belgesi sayısı ihtiyaca cevap verecek düzeye muhakkak çıkarılması gerektiğini vurguladı. Hisarcıklıoğlu,  "Halen, 10 bin olan geçiş belgesi sayısının 15 bine yükseltilmesini rica ediyoruz. Halen 30 gün olan sürücülerin vizesiz olarak Kazakistan'da kalış süreleri uzatılmalıdır. Zira, Kazak sürücüler için Türkiye'de bu süre 60 gündür. Mütekabiliyet esasının uygulanmasında fayda görünüyor. Ülkelerimiz arasındaki ulaştırma ağlarını geliştirme hedefine de özellikle eğilmeliyiz" dedi.

F O T O1

Hisarcıklıoğlu, Hazar geçişli "Doğu-Batı Orta Koridoru"nu etkinleştirme gayretlerini sürdürdüklerini, ulaşım ve ticaretin önündeki engellerin kaldırılması, ulaşım ağlarının zenginleştirilmesi, sınır geçişlerinin kolaylaştırılması konusunda iş birliğinin güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

"Türkiye ile Kazakistan'ın iş birliği, bütün bölgenin kaderini değiştirecektir"

Hisarcıklıoğlu, Türk Devletleri Teşkilatı çatısı altında gümrük birliğinin kurulmasını önerdi. "Bizler kardeşiz. Birbirimizle alırken, satarken, gelirken, giderken hiçbir izne tabi olmamalıyız. Orası da bizim, burası da bizim. Ayrımız gayrımız yok. Biz, Türk Ticaret ve Sanayi Odası olarak, bu vizyonla çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi. Hisarcıklıoğlu, dünyanın büyük bir değişim içinde olduğunu belirterek, "Küresel ekonominin ağırlık noktası, batıdan doğuya kayıyor. Böyle bir ortamda, Türkiye ile Kazakistan'ın işbirliği, bütün bölgenin kaderini değiştirecektir. Zira, Türkiye ve Kazakistan bu bölgenin lider aktörleridir. Birlikte, Türk coğrafyasını, huzurun ve refahın merkezi haline getirebiliriz" şeklinde değerlendirmelerde bulundu.