DEİK, İspanya-Türkiye İş Forumunu Madrid’te Gerçekleştirdi DEİK, İspanya-Türkiye İş Forumunu Madrid’te Gerçekleştirdi

BTSO Başkanı İbrahim Burkay, Çin menşeli araçlara yönelik düzenleme ile ilgili yazılı açıklamada bulundu. Burkay, yapılan düzenlemeleri yerinde ve önemli bir adım olarak değerlendirdi.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay, Çin menşeli araçlara yönelik düzenlemeyi yaptığı yazılı bir açıklama ile değerlendirdi.

Çin menşeli elektrikli araçlara daha önce getirilen yüzde 40 ek verginin 8 Temmuz’dan itibaren tüm yakıt türleri için uygulanması konusunda yapılan düzenlemelerin ekonomi yönetimi, üretim ve ihracat odaklı büyüme kararlılığını gösteren, yerine ve önemli bir adım olarak değerlendiren İbrahim Burkay, ülke olarak dış ticarette verilen açığın yüzde 40'a yakınının Çin ile yapılan ticaretten kaynaklandığına işaret ederek, bu ülkeden son dönemde ithal edilen araçların yüksek hacminin, Türkiye'nin cari açığını daha da derinleştirdiğini ve döviz rezervlerine ciddi yük getirdiğini aktardı.

Burkay, "Sadece ülkemizde değil, Avrupa Birliği ülkelerinin de ilave gümrük vergisi hazırlığı içinde olduğu ithal Çin araçları için yapılan düzenleme, cari açığımızı azaltmak ve yerli üretimi desteklemek amacıyla gerçekleştirilen stratejik bir hamledir. Yapılan düzenleme için Ticaret Bakanı'mız Prof. Dr. Ömer Bolat'a ve Bakanlık yetkililerimize teşekkürlerimizi sunuyorum” dedi.

“Güçlü ekonomi, güçlü sanayi ile mümkün” ifadesine vurgu yapan İbrahim Burkay, şu ifadeleri kullandı:

“Hem genel ticaret dengesi hem de ekonomimizin bel kemiği olan yerli sanayimizin desteklendiği ekonomi politikaları, üreticilerimizin rekabet gücünü artırarak, ülkemizin ekonomik bağımsızlığını güçlendirecektir. Bu nedenle Türkiye’nin ithalat cenneti olarak değil, yüksek teknolojili üretim merkezi olarak değerlendirilmesini bekliyoruz. Dolayısıyla Türkiye'nin büyüme yolculuğunu ithalatla değil, nitelikli yatırımlar, yüksek teknolojili üretim ve ihracatla gerçekleştirmeliyiz. Bu kapsamda yerli ve milli otomobil projemiz Togg'a ve uluslararası yatırımlara ev sahipliği yapan Bursa, gerek otomotiv endüstrisindeki üretim yeteneği ve yetişmiş insan gücü, gerekse de coğrafi avantajlarıyla küresel yatırımcılara sunduğu eşsiz fırsatlar ile en doğru adres konumundadır”

Editör: Eslem Nur KARAMAN