İnfo Yatırım, bu kez yatırımcıları ve piyasa uzmanlarını Borsa İstanbul'da bir araya getirdi. 4 Mayıs Cumartesi günü gerçekleşen etkinlik, İstanbul ve çevre illerden gelen yaklaşık 1.000 yatırımcının büyük ilgisini çekti. 15. kez düzenlenen Yatırımcı Buluşmaları'nda konuşmacı olarak İnfo Yatırım'ın Genel Müdür Yardımcıları Mert Yılmaz ve Onur Akkaynak, Satış ve Pazarlama Direktörü Sertaç Ekeke, Hedef Portföy Fon Yöneticisi Yunus Şahin ve Analist Selçuk Gönençler yer aldı.

Sermaye piyasalarında 33 yıllık deneyimi ile faaliyet gösteren Türkiye’nin köklü aracı kurumlarından İnfo Yatırım, yatırım ekosisteminin daha bilinçli ve donanımlı olması adına çalışmalarına devam ediyor. Bu amaçla 15’incisi Borsa İstanbul’da gerçekleşen etkinliğe 1.000’e yakın yatırımcı katıldı. Moderatörlüğünü İnfo Yatırım Kurumsal İletişim Direktörü Mine Uzun’un üstlendiği etkinlikte ‘Yüksek Enflasyon Ortamında Borsa’, 'Portföy Yönetimi ve Yatırım Psikolojisi', ‘Borsa İstanbul'da Trend ve Yatırımcı Psikolojisi’, ‘Varant Hakkında Merak Edilenler’, ‘Finansal Piyasalarda Global Gelişmeler ve Türkiye Ekonomisine Yansımaları’ konuları üzerine oturumlar gerçekleşti.

“Yabancı yatırımcı gelmeye başladı”

Açılış oturumunda konuşan İnfo Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Mert Yılmaz şunları söyledi: “Önümüzde dört yıllık seçimsiz bir dönem var. Seçimlerin ardından ekonomi yönetiminin ve ekonomi politikasının desteklendiğine yönelik verilen net mesajlar neticesinde iyi bir iletişim süreci de geçirilerek olası türbülansın önüne geçildi. Dolayısıyla şu an içerisinde olduğumuz biraz daha rahat iklimin nedeni bu açıkçası. Bundan sonra ne yapılacağı önemli. Para politikası belirli bir yere kadar sıkılaştırıldı. Politika faizi 8,5 ile başlamıştı, bugün 50’ye kadar geldi. Bundan sonra bir faiz artışı beklemiyorum. Ama maliye politikasında net adımlar atılması şart. Enflasyonun önümüzdeki ay zirveyi göreceğini, sonrasında ise düşüş trendine gireceğini, yılı da %45-50 bandında bir yerde tamamlayacağını düşünüyorum. Yabancı yatırımcının gelmeye başladığını hep beraber görüyoruz. Gelmeye de devam edecek.  Orta, uzun vadede olumlu düşünüyorum. Ama şunu unutmayın, bu politika ekonomik aktiviteyi yavaşlatacak. Daha küçük oranda yüzde 3,0-3,5 gibi büyüyen bir ekonomi göreceğiz. Dövize olan talep yavaşlasa da dövizin yönü yukarı. Ama bir süre daha TL’nin reel olarak değerleneceğini düşünüyorum. Yatırımcıların dikkat etmesi gereken şey artık borsanın karşısında %50'den fazla risksiz getiri sağlayan bir getiren, bir mevduat var. ‘Ben uzun vadeli yatırımcıyım, buradan alayım mı?’ diye soran yatırımcılar varsa gözünüzü kapatıp ‘alın arkadaşlar’ derim.”

“Müşterilerimize nitelikli çözümler sunmayı amaçlıyoruz”

İnfo Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Onur Akkaynak; varantın fiyatına etki eden faktörler, varantların avantajları, dezavantajları ve Borsa İstanbul'da nasıl işlem gördükleriyle ilgili merak edilen konulara açıklık getirdi. Akkaynak, konuşmasında “İnfo Yatırım olarak, Borsa İstanbul'da işlem gören yüz binlerce yatırımcının erişebileceği varant ve sertifikalar gibi ürünleri ihraç ederek müşterilerimize nitelikli çözümler sunmayı amaçlıyoruz. Ürün çeşitliliğini artırmak adına, yeni yapılandırılmış araç ihraçlarıyla Türkiye’de birçok yenilikçi ürünü yatırımcılarla buluşturmaya devam edeceğiz” dedi. 

“Türkiye ön plana çıkacak”

Kütahya porselen, ABD'de gerçekleşen NRA Show’da en yeni koleksiyonlarını sergiledi Kütahya porselen, ABD'de gerçekleşen NRA Show’da en yeni koleksiyonlarını sergiledi

Finansal piyasalarda global gelişmeler ve Türkiye ekonomisine yansımaları hakkında konuşan İnfo Yatırım Satış ve Pazarlama Direktörü Sertaç Ekeke, “Şu anda tüm dünyada piyasa içerisinde ciddi miktarda bir para var. Alternatif arayışlar içerisinde olan Türkiye, yeni girdiği para politikası ve patikayla birlikte de ön plana çıkan yapılardan biri. Yabancı buraya geldiği süre boyunca 400 dolara doğru bir hareketlilik içerisinde olacağız. Bunun içerisinde de özellikle kağıtları doğru seçmemiz gerektiği konusunda artık hemfikiriz. Bununla birlikte bir hareketlilik olacak. Yabancıların artan oranlarda gelmeye devam etmesinin aslında bir miktar çaresizlikten kaynaklandığını da söyleyebilirim. Çünkü alternatif arayışları içerisinde para önce kripto varlıklara, sonra altına gitti. Şimdi de gelişmekte olan ülkelere doğru akıyor. Burada da Türkiye ön plana çıkacak” değerlendirmesinde bulundu.

“Teknik analizi papatya falı gibi görmeyin”

Borsa İstanbul'da trend ve yatırımcı psikolojisi hakkında konuşan analist Selçuk Gönençler, teknik analizin önemini vurgulayarak şu değerlendirmeyi yaptı: “Teknik analiz, geçmiş fiyat hareketlerinden yola çıkılarak çeşitli göstergeler kullanılarak gelecekteki fiyat hareketlerini tahmin etme yöntemidir. Lütfen teknik analizi bir papatya falı gibi görmeyin. Yatırımlarınızı yaparken belirli bir disiplin içerisinde teknik analizden mutlaka faydalanın. Haklı olduğumu zaman içerisinde göreceksiniz.”

“Kişiliğinize göre yatırımınızı planlayın”

Portföy yönetimi ve yatırım psikolojisi hakkında konuşan Hedef Portföy Fon Yöneticisi Yunus Şahin ise yatırımcılara “Kişiliğinizi tanıyıp karakterinize göre yatırım yapmak sizin için en iyisi olabilir” tavsiyesinde bulunarak şunları söyledi: “Eğer sabırlı bir kişiliğe sahipseniz sizin için orta ve uzun vadeli bir yatırımcı olmak uygun olabilir. Çabuk sinirleniyorsanız ‘trade ederek’ hem kendinize hem maddiyatınıza zarar verebilirsiniz. Soğukkanlı bir kişiliğe sahipseniz daha riskli işlemler sizin için uygun olabilir. Vurdumduymazlık ile soğukkanlılığı birbirine karıştırmayın. Kötü geçen günlerde mantıklı karar vermek bir portföy yöneticisi için en önemli yetenek olarak öne çıkacaktır. Hepiniz kendi portföyünüzün yöneticisisiniz. Bugün 20.000 TL’yi yönetirken oluşturduğunuz disiplin, yarın milyonlara ulaştığınızda size lazım olacak. Kendinizi tanıdıktan, neden yatırım yaptığınıza karar verdikten ve yatırım tarzınızı belirledikten sonra yatırım hayatı çok daha az stresli ve çok daha kazançlı ilerliyor.”