Bitcoin fiyatı siyasi gelişmelerden etkilenerek düşüş yaşadı Bitcoin fiyatı siyasi gelişmelerden etkilenerek düşüş yaşadı

Brent petrol varil fiyatları, yılın ilk çeyreğinde Orta Doğu'daki karışıklıklar ve Rusya-Ukrayna Savaşı'nın neden olduğu artan arz endişeleriyle önemli ölçüde yükseldi. Bu dönemde Brent petrolün varil fiyatı, yüzde 12,91'lik bir artışla rekor seviyelere ulaştı. Ocak ayında 76,86 dolar olan fiyatlar, şubat ve mart aylarında sırasıyla yüzde 4,6 ve yüzde 1,65 artarak 81,75 dolara kadar yükseldi. Mart ayında ise fiyatlar Kasım 2023'ten bu yana en yüksek seviye olan 87,1 dolara ulaştı ve ay boyunca yüzde 6,16 artarak 86,79 dolara yükseldi.

Aynı dönemde Batı Teksas türü ham petrolün varil fiyatları da yüzde 15,87 artış gösterdi.

Rusya'nın petrol rafinelerine yönelik Ukrayna tarafından yapılan insansız hava aracı saldırılarının, bazı rafinelerin üretimini kısmen durdurmasına neden olduğu ve bu durumun ülkenin rafine petrol ürünü ihracat kapasitesini azaltabileceği belirtiliyor. Rusya'nın ham petrol ve rafine ürünlerinin küresel arzın yaklaşık yüzde 8'ini oluşturduğu göz önüne alındığında, bu durumun küresel petrol piyasasında sıkışıklığa neden olabileceği ve jet ve dizel yakıt fiyatlarını artırabileceği öngörülüyor.

Ancak, Rusya'daki petrol rafinelerinin tam kapasiteyle çalışmaya başlamasıyla birlikte petrol işleme faaliyetlerinin artacağı ve bu durumun piyasaya daha fazla ham petrol sürülmesine yol açabileceği ifade ediliyor. Rusya'nın bu durumda OPEC+ anlaşmasına aykırı davranabileceği ve daha fazla üretim yapabileceği belirtiliyor. Ayrıca, Rusya'nın petrol üretimindeki azalma kararı, Brent petrol fiyatlarının yıl sonuna kadar 100 doları aşabileceği öngörüsünü de beraberinde getiriyor.