Bakan Mehmet Fatih Kacır, Türkiye'yi batarya ve enerji depolama teknolojileri alanlarında bir mega yatırım merkezi haline getireceklerini vurgulayarak, "Önümüzdeki dönemde yeni bir teşvik programını uygulamaya koyacağımızın müjdesini ilk kez vermek istiyorum" ifadesini kullandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Tuzla'daki Ampherr Batarya Teknolojileri Fabrikası Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'yi Milli Teknoloji Hamlesi vizyonu çerçevesinde kritik teknolojilerde üretim üssü haline getirmeye kararlı olduklarını belirtti.

Kacır, dünya çapında yaşanan savaşlar, salgınlar ve iklim değişikliği gibi krizlere rağmen Türkiye'nin kalkınma sürecini sürdürdüğünü vurgulayarak, son 14 çeyrektir sanayi liderliğinde kesintisiz bir büyüme elde edildiğini hatırlattı.

"Yatırım, istihdam, üretim, icat ve ihracata odaklanarak kalkınmamızı hızlandıracağız" diyen Kacır, bu büyümenin arkasında güçlü siyasi irade, istikrarlı devlet politikaları ve milli ve özgün ürünleri teşvik eden AR-GE ve yatırım planlamalarının bulunduğunu ifade etti.

Dünya ve Türkiye gastronomisinin kalbi, İstanbul’da 4. Global GastroEkonomi Zirvesi’nde attı Dünya ve Türkiye gastronomisinin kalbi, İstanbul’da 4. Global GastroEkonomi Zirvesi’nde attı

Kacır, Türkiye'nin güçlü AR-GE ve inovasyon ekosistemiyle rekabetçi bir yapıya kavuştuğunu belirterek, ülkenin kritik ve ileri teknoloji alanlarında sunduğu ürün ve hizmetlerle küresel değer zincirinde önemli bir oyuncu haline geldiğini dile getirdi. Savunma sanayi ürünlerinin dünyanın takdirini kazandığını da vurgulayan Kacır, aynı başarının mobilite sektöründe de elde edilmesini hedeflediklerini ifade etti.

Mobilite sektöründe elektrikli ve şarj edilebilir hibrit araçların payını artırmayı hedeflediklerini belirten Kacır, Türkiye'nin bu alandaki pazar payını 2030'a kadar yüzde 35'e çıkarmayı ve yerlilik oranını yüzde 75'e yükseltmeyi planladıklarını aktardı. Batarya ve enerji depolama teknolojilerini stratejik bir alan olarak değerlendirdiklerini belirten Kacır, bu alandaki yatırımların arttığını ve batarya üretim kapasitesinin önümüzdeki yıllarda daha da artacağını söyledi. Türkiye'nin bu alanda bölgesel bir üretim merkezi haline gelmeyi hedeflediğini dile getiren Kacır, bu doğrultuda yeni bir teşvik programını hayata geçireceklerini müjdeledi.

Ampherr Batarya Teknolojileri Fabrikası'nın açılışıyla Türkiye'nin batarya üretim kapasitesinin artacağını belirten Kacır, fabrikanın elektrikli araçlardan elektrikli yatlara kadar farklı ulaşım araçları için batarya üreteceğini ve ülkeyi gururla temsil edeceğini ifade etti. Fabrikanın aynı zamanda Türkiye'nin yatırım ortamına ve sektör potansiyeline güvenin bir göstergesi olduğunu sözlerine ekledi.

Bakan Kacır'ın konuşmasının ardından Ampherr Batarya Teknolojileri Üst Yöneticisi (CEO) Selman Tosunoğlu, Fark Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahu Serter ve TAYSAD Başkanı Albert Saydam da birer konuşma yaptılar.

Konuşmaların ardından Selman Tosunoğlu, Bakan Kacır'a plaket takdim etti. Kurdele kesimi ve toplu fotoğraf çekiminin ardından Bakan Kacır ve davetliler, fabrikayı gezdi.