DTSO ve Mezopotamya Fuarcılık işbirliğiyle gerçekleştirilen "15. Mezopotamya Tarım ve Hayvancılık Fuarı" ziyaretçilerine kapılarını açtı. Fuarda, 200 bin ziyaretçinin ağırlanması bekleniyor.

EVSİD Kurucu Başkanı Burak Önder, "Küresel ve Bölgesel Krizlere Rağmen İhracatta Büyümeyi Sürdüreceğiz" EVSİD Kurucu Başkanı Burak Önder, "Küresel ve Bölgesel Krizlere Rağmen İhracatta Büyümeyi Sürdüreceğiz"

Fuarın açılış konuşmasını yapan DTSO Başkanı Mehmet Kaya, geçen yılki fuara 300 firma ve 116 bin ziyaretçinin katıldığını ifade etti. Bu yıl için ise ziyaretçi hedeflerinin 200 bin kişi olduğunu vurguladı. Kaya, yerelde ortak akılın önemine değinerek, kayyımların ortak aklın önüne geçmesinin zararlar doğurduğunu belirterek, ''Bugün yeni bir dönem başladı. Fuarlar en rahat ve görünen işbirliğini sağlayandır. Yerelde ortak akıl ile ekonomiyi geliştirebiliriz. Ortak akıl işsizliği de azaltır" ifadelerini kullandı.

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engil Yeşil ise fuarın sadece Diyarbakır'a değil, bölgenin tarım, hayvancılık ve ticaretine önemli katkı sunduğunu ifade etti. Tarım sektöründeki yeniliklerin tanıtılmasının önemine değinen Yeşil, Mezopotamya Tarım ve Hayvancılık Fuarı'nın bu konuda önemli bir rol oynadığını vurgulayarak, ''Tarih boyunca temel gıdaların üretiminde önemli bir yere sahip olan ilimiz, buğday tohumlarının ilk filizlendiği, hayvanın evcilleştirildiği ve birçok tarımsal faaliyetin ilk yapıldığı bir ildir. 2023 yılında Diyarbakır’ın tarımsal üretim verilerine bakıldığında 981 Bin ton Buğday üretimi ile Türkiye’de 4. sırada, 126 bin ton mercimek üretimi ile 2. sırada, 303 bin ton kütlü pamuk üretimi ile 2. sırada yer almaktadır. Diyarbakır ilimiz verimli arazileriyle hem tarım ve hayvancılığın yaygın yapılması, hem de tarıma dayalı sanayinin ve ticaretin gelişmesi açısından büyük potansiyelle sahiptir’’ şeklinde konuştu