Ülke genelinde inşaat ve imar faaliyetlerini denetleyen firmalar sıkı bir şekilde izleniyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 2001 yılından bu yana yapı denetim işlerini usulüne uygun yapmayan kuruluşlara toplam 97 milyon lira para cezası kesti.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, yazılı bir açıklama yaparak, Yapı İşleri Genel Müdürlüğü tarafından firmalar, şantiyeler ve laboratuvarlar üzerindeki denetimlerin aralıksız bir şekilde devam ettiğini belirtti.

İlk çeyrekte bütçe açığı 500 milyar TL'yi aştı! İlk çeyrekte bütçe açığı 500 milyar TL'yi aştı!

Özhaseki, bugüne kadar 2 bin 543 yapı denetim firması ve şantiyeyi 154 bin 682 kez, 485 laboratuvarı ise 2 bin 379 kez denetlediklerini aktardı. Ayrıca, yapı denetim mevzuatının ihlal edilmesine izin verilmeyeceğini vurgulayarak, eksiklikler veya hatalar tespit edildiğinde gerekli yaptırımların uygulandığını ve gerekli adımların atıldığını belirtti.

Denetimler sonucunda usulsüzlük yapıldığı tespit edilen yapı denetim firmalarına 85,5 milyon lira, laboratuvarlara ise 11,5 milyon lira olmak üzere toplam 97 milyon lira ceza kesildiği bildirildi. Ayrıca, bu firmalara 3 bin 165 kez yeni iş almaktan men cezası uygulandığı da açıklandı.