Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) Başkanı Fatih Birol, piyasa temellerini değerlendirdiğinde, Orta Doğu'daki gerilimin, büyük petrol üreticisi ülkelerden hiçbirinin doğrudan dahil olmaması halinde petrol fiyatlarında çok büyük bir artış öngörülmediğini ifade etti.

Birol, uluslararası piyasalarda yaklaşık 90 dolar seviyesine ulaşan petrol fiyatlarının birçok ülke için ciddi bir risk oluşturduğunu, bu durumun özellikle dünya genelinde enflasyonist baskıları destekleyebileceğini vurguladı.

Piyasa temellerinin oldukça makul olduğunu belirten Birol, "Petrol fiyatlarının bu kadar yüksek olmasının nedeni piyasa temelleri değil, çünkü petrol talebi 2022 ve 2023 yıllarına göre oldukça makul seviyede. Küresel petrol talebindeki artış günlük yaklaşık 1 milyon varil seviyesinde." dedi.

Birol, ABD, Kanada, Brezilya ve Guyana'da beklenen güçlü petrol arzını hatırlatarak, talep göz önüne alındığında üretimin yeterli seviyede olduğunu belirtti.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerin üretim kesintilerine de değinen Birol, "Fiyatların yaklaşık 90 dolar seviyelerine yükselmesinin nedeni, Suudi Arabistan öncülüğündeki OPEC+ ülkelerinin petrol üretimini bilinçli olarak düşürmesinden kaynaklanıyor. Bu kesintiler, grup tarafından petrol fiyatlarını yüksek tutma politikasına dayanıyor." şeklinde konuştu.

Orta Doğu'daki artan jeopolitik gerilimin fiyatlardaki artışta etkili olduğunu belirten Birol, "Bir ya da birden fazla büyük petrol üreticisi ülke direkt olarak dahil olmadığı sürece, fiyatların çok daha yüksek seviyelere çıkacağını düşünmüyorum." yorumunda bulundu.

YASED’den ‘Küresel Yatırım Günleri’ YASED’den ‘Küresel Yatırım Günleri’

Uluslararası referans olarak kabul edilen Brent türü ham petrolün varil fiyatının, Orta Doğu'daki artan gerilim etkisiyle uluslararası piyasalarda 90 dolar eşiğini aşarak Ekim 2023'ten bu yana en yüksek seviyelerine ulaştığı hatırlatıldı.

UEA'nın son yayımlanan aylık petrol piyasası raporuna göre, küresel petrol arzının bu yıl geçen yıla kıyasla günlük 770 bin varil artışla 102,9 milyon varile ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu yıl, OPEC+ dışı üretimin günlük 1,6 milyon varil artması beklenirken, OPEC+ grubu üretiminin günlük 820 bin varil azalacağı öngörülüyor.

Küresel petrol talebindeki büyümenin mevcut durumda bir yavaşlama sürecinin ortasında olduğuna dikkat çeken rapora göre, talebin bu yıl günlük yaklaşık 1,2 milyon varil artması bekleniyor. Piyasalarda daha sıkı bir arz-talep dengesi beklentisi hakimken, talepteki büyümenin ABD, Brezilya, Kanada ve Guyana gibi OPEC+ dışı ülkelerden gelecek üretimlerle karşılanması öngörülüyor.