Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın ilk çeyreğine (ocak-mart dönemi) ilişkin gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) sonuçlarını açıkladı. Açıklanan rakamlara göre, GSYH 2024 yılı birinci çeyrek ilk tahmini, zincirlenmiş hacim endeksi olarak, geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla yüzde 5,7 arttı.

Üretim yöntemiyle hesaplanan GSYH, 2024'ün ilk çeyreğinde cari fiyatlarla geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 90 artış göstererek 8 trilyon 822 milyar 248 milyon liraya ulaştı. GSYH'nin birinci çeyrek değeri, cari fiyatlarla dolar bazında 285 milyar 572 milyon dolar olarak kaydedildi.

GSYH'yi oluşturan faaliyetler incelendiğinde, 2024'ün birinci çeyreğinde geçen yıla göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak şu artışlar gözlemlendi: inşaat sektörü toplam katma değeri yüzde 11,1, bilgi ve iletişim faaliyetleri yüzde 5,5, mesleki, idari ve destek hizmet faaliyetleri yüzde 5, sanayi yüzde 4,9, tarım yüzde 4,6, hizmetler yüzde 4,3, kamu yönetimi, eğitim, insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri yüzde 3,3, diğer hizmet faaliyetleri yüzde 2,8, gayrimenkul faaliyetleri yüzde 2,5 ve finans ve sigorta faaliyetleri yüzde 2.

Bakan Bolat, Cezayir ve Tunus'da görüşmeler gerçekleştirecek Bakan Bolat, Cezayir ve Tunus'da görüşmeler gerçekleştirecek

Bu verilerle birlikte, Türkiye ekonomisi Kovid-19 salgını tedbirlerinin uygulandığı 2020 yılının ikinci çeyreğinden bu yana kesintisiz olarak 15 çeyrek büyüme kaydetmiş oldu.

Editör: Eslem Nur KARAMAN