Ocak-Şubat döneminde Trabzon'dan gerçekleştirilen ihracat 211 milyon 846 bin dolar olarak kaydedildi.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Kalyoncu, Kentten yılın ilk iki ayında 98 ülkeye ihracat yapıldığını belirtti.

Bu dönemde elde edilen ihracat gelirinin 211 milyon 846 bin dolar olduğunu ifade eden Kalyoncu, "Trabzon'dan en fazla ihracat gerçekleştirilen ilk 3 ülke sırasıyla İtalya, Rusya Federasyonu ve Almanya oldu. İhracat artışı en yüksek olan ülkeler ise Peru, Çin Halk Cumhuriyeti, Vietnam, Japonya, Avustralya ve Malezya oldu." şeklinde konuştu.

Bitcoin fiyatı siyasi gelişmelerden etkilenerek düşüş yaşadı Bitcoin fiyatı siyasi gelişmelerden etkilenerek düşüş yaşadı

Kalyoncu, geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında ihracatın aynı seviyede olduğunu dile getirerek, en fazla ihracatın gerçekleştirildiği sektörlerin sırasıyla fındık, su ürünleri, yaş meyve sebze, taşıt yedek parçaları ve savunma sanayi olduğunu açıkladı. Ayrıca, ihracatçıların finansmana erişim sorunlarına değinen Kalyoncu, gelecekte ihracatçıların ayakta kalabilmesi için finansmana erişim imkanlarının artırılması ve uygun kredi imkanlarıyla desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Kalyoncu, yılın geri kalanında hedeflenen ihracat rakamlarına ulaşmayı hedeflediklerini vurgulayarak, iç piyasalardaki parasal sıkılaşmanın neden olabileceği talep daralmasının olumsuz etkilerinden korunmanın ihracatta önemli bir yol olduğunu belirtti. Bu nedenle ihracatçılara pozitif ayrımcılık yapılması çağrısında bulundu.