Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Kalyoncu, yazılı bir açıklama yaparak ABD'nin Trabzon için önemli bir ihracat pazarı haline geldiğini belirtti.

Kalyoncu'nun açıklamasına göre, savunma sanayi, fındık ve su ürünleri gibi sektörler Trabzon'dan yapılan ihracatın öncüleri arasında yer alıyor. 2024 yılının ilk 5 ayında Trabzon'dan Amerika Birleşik Devletleri'ne yapılan ihracat miktarı 21 milyon 536 bin 18 dolar olarak gerçekleşti ve geçen yılın aynı dönemine kıyasla %46 artış gösterdi. Özellikle dondurulmuş Türk somonunda yapılan ihracatta büyük bir artış yaşandı.

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, dolar ve enflasyonu değerlendirdi İTO Başkanı Şekib Avdagiç, dolar ve enflasyonu değerlendirdi

Gelecek dönemde ABD pazarına daha fazla odaklanacaklarını belirten Kalyoncu, fuarlara katılıp Doğu Karadeniz'in ürünlerini tanıtacaklarını ifade etti.

Trabzon ve çevre illerinden yapılan ihracatın artırılabilmesi için lojistik ve maliyetlerin kritik önem taşıdığını vurgulayan Kalyoncu, Trabzon Havalimanı'nda kurulacak kargo gümrükleme departmanının bu konuda önemli bir katkı sağlayacağını dile getirdi.

Editör: Sude Yılmaz