4-7 Temmuz 2024 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi'nde gerçekleşen Blockchain Expo World, Türkiye Cumhuriyeti tarafından tanınan ilk ve tek blockchain fuarı olma özelliği ile kapılarını açtı. Düzenlenen fuara katılım sağlayarak açıklamalarda bulunan TOBB Türkiye Yazılım Meclis Başkanı Ertan Barut, fuar hakkında değerlendirmelerini Fuar Dergisi mikrofonlarına yaptı.

700'den fazla katılımcı şirket ve 100,000'den fazla ziyaretçinin beklediği bu büyük ölçekli etkinlik, 40'tan fazla ülkeden sektör profesyonellerini bir araya getiren Blockchain Expo World fuarı, 150'den fazla sponsorun desteği ile İstanbul Fuar Merkezi'nde düzenleniyor. Fuar 7 Temmuz tarihine kadar 60'dan fazla konuşmacıya, 31 blockchain kulübüne, 20 sivil toplum kuruluşuna ve 50'den fazla üniversiteye ev sahipliği yapacak.

Gerçekleşen fuara katılım sağlayarak açılış konuşmalarını gerçekleştiren TOBB Türkiye Yazılım Meclis Başkanı Ertan Barut, TOBB olarak böyle bir etkinliği destekleme kararı aldıklarını dile getirdi. Düzenlenen etkinliğin Türkiye'nin yazılım endüstrisinin gelişimi, ihracatın artırılması ve bu alandaki girişimlerin teşvik edilmesi yönünden de etkili olduğunu belirten Ertan Barut, blockchain, yazılım, yapay zeka gibi tüm alanlarda Türkiye'nin endüstriyel gelişimini takip ettiklerini ve desteklediklerini açıkladı.

Bu tarz etkinliklerde katılımcılar ve sektör ile iletişim ve etkileşim halinde olduklarını belirten Barut, "Sahadan besleniyoruz ve gençlerden, girişimcilerden aldığımız bilgilerle hareket ediyoruz. Ayrıca devletin tüm kurumları ile çeşitli münasebetlerimiz var. Topladığımız bilgiler çerçevesinde sektörün nabzını tutarak belli çalışmalar yapmaya gayret ediyoruz. Bu yüzden bu tür etkileşim fuarlarını önemsiyoruz ve buradayız" dedi.

Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreter Yardımcısı:  Türk Devletlerinin ticareti asıl potansiyelimizi yansıtamıyor Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreter Yardımcısı: Türk Devletlerinin ticareti asıl potansiyelimizi yansıtamıyor

Barut, "Son zamanlarda, desteklediğimiz panellerin fuar organizasyonlarında yer alması konusunda geri bildirim verdik. Fuar organizasyon firmaları bu geri bildirimi önemsedi ve neredeyse tüm fuar organizasyonlarında bu yapılar oluşturulmaya başlandı. Kongreler, paneller, seminerler ve bazı anahtar konuşmacılar bulunuyor. Bizler de bu ortamlarda sektörle buluşma imkanı sağlıyoruz"  

Editör: Eslem Nur KARAMAN