Edirne’de gerçekleşen bir program için kente gelen TİM Başkanı Mustafa Gültepe, AA muhabirine açıklamalarda bulundu. Gültepe, hedeflerinin çift haneli büyümeyle 267 milyar doların üzerine çıkmak olduğunu belirtti.

İDDMİB Başkanı Çetin Tecdelioğlu, "Invitation Only Türkiye ile 'Made İn Türkiye' markasını ön plana çıkarıyoruz" İDDMİB Başkanı Çetin Tecdelioğlu, "Invitation Only Türkiye ile 'Made İn Türkiye' markasını ön plana çıkarıyoruz"

Irak pazarının gelecek aylarda büyüyeceğini belirten Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, hedeflerinin iki ülke arasındaki hem siyasi hem de ticari ilişkileri geliştirmek olduğunu ifade etti. Gültepe, “Irak bizim 3. pazarımız. Yaklaşık 13 milyar dolarlık ihracatımız var. Önümüzdeki günlerde o bölge ile ihracatımızın çok daha artacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Türk ihracatçıları olarak 2023 yılını rekor bir ihracatla kapattıklarının altını çizen Başkan Gültepe, bu yıl hedefledikleri ihracat rakamları ile alakalı şu ifadeleri kullandı:

"2024'ün ilk çeyreğini bitirdik. Yüzde 3,5-4 artış sağladık .2024'te 267 milyar dolar mal, 110 milyar dolar hizmet ihracatı hedefimiz var. Hazirandan sonra biraz da piyasaların düzelmesi ve Avrupa'nın genişlemesi ve büyümesiyle hedefimizi yakalayacağımızı düşünüyorum. Bizim gayemiz çift haneli büyümeyle 267 milyar doların üzerine çıkmak. Kuzey ve güneyimizde savaşın olduğu bir noktada, dünyadaki ekonominin daraldığı bir zamanda bunları başarmanın büyük başarı olduğunu düşünüyorum"

Gültepe, Türkiye'nin jeopolitik yapısı ve konumu nedeniyle teslimat sürelerinde hızın ön plana çıktığını söyledi. Gültepe, "Biz ihracatımızın yüzde 41’ini AB ülkelerine gerçekleştiriyoruz. AB’ye ihracatın yüzde 60’ını da kara yoluyla yapıyoruz. İhracatta hız çok önemli. Türkiye'nin en önemli özelliklerinden biri hızlı teslimatı ortaya koyabilmesi. Müşteriler, firmalar stok yapmak istemiyor. Kapıkule, ihracat noktasında en önemli sınır kapılarımızdan biri. Zaman zaman kapılarla ilgili bize problemler de geliyor bekleme sürelerine ilişkin. Alınan önlemlerle önümüzdeki günlerde bekleme sürelerinin daha da kısalacağını düşünüyorum"