Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mustafa Gültepe, bugün açıklanan nisan ayı dış ticaret rakamlarını değerlendirdi. Gültepe, nisan ayında, geçen yılın ayına göre yüzde 0,1 artıda olduklarını belirtti.

D S C02235

MÜSİAD İnşaat Ve Yapı Malzemeleri Tedarikçi Günü Etkinliği Gerçekleşti MÜSİAD İnşaat Ve Yapı Malzemeleri Tedarikçi Günü Etkinliği Gerçekleşti

2024 yılı Nisan ayı dış ticaret rakamları bugün Türkiye İhracatçılar Meclisi’nde Ticaret Bakanı Ömer Bolat tarafından açıklandı.

TİM Başkanı Mustafa Gültepe de düzenlenen toplantıda açıklamalarda bulundu. Gültepe, geçtiğimiz ay 19,3 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini belirterek ilk 4 aylık ihracatta ise 82,9 milyar dolara ulaştıklarını ve ocak-nisan döneminde yüzde 2,7 artıda olduklarını aktardı.

Gültepe, şu ifadeleri kullandı:

"Sektörlere baktığımızda ilk sırada 2 milyar 746 milyon dolarla otomotiv yer alıyor. Otomotivi, 2,5 milyar dolarla kimya, 1 milyar 231 milyon dolarla hazır giyim, 1 milyar 208 milyon dolarla çelik ve 1,2 milyar dolarla elektrik-elektronik sektörü takip ediyor. Geçen ay 10 sektörümüz ihracatını artırırken, 16 sektörümüzde düşüş kaydedildi. Oysa hedeflerimize ulaşabilmemiz için her sektörün ortalama yüzde 5 ila 10 arasında büyümesi gerekiyor. Değer bazında en çok düşüş yaşayan sektörlerimiz, hazır giyim, mücevher ve demir-demir dışı metaller oldu. Firmaların kanuni merkezini baz alan TİM verilerine göre geçen ay 51 ilimiz ihracatını artırdı. En çok ihracat yapan illerimiz İstanbul, Kocaeli, Bursa, İzmir, Ankara şeklinde sıralandı. Giresun 50,1 milyon dolar ihracat ile tarihinin en yüksek ihracatına imza attı. İhracatını değer bazında en çok artıran illerimizse sırasıyla Sakarya, Hatay ve Kocaeli oldu. Coğrafi bölgelere göre baktığımızda geçen ay Karadeniz’de yüzde 13,6, Akdeniz'de ise yüzde 10’luk ihracat artışı gerçekleşti. Nisan ayında 1068 firmamız ilk kez ihracat yaptı. Yeni firmalarımız ihracatımıza 82,1 milyon dolar katkı sundu. Birim ihracat değerimiz ise yüzde 13,8 düşüşle 1,34 dolar oldu. Parite de uzun zamandan sonra ihracatımıza olumsuz yansıdı. En çok ihracat yaptığımız ülkeler Almanya, ABD, Birleşik Krallık, İtalya ve Irak şeklinde sıralandı. Bu ülkeler dışında, Birleşik Arap Emirlikleri, Romanya, Hollanda ve Singapur’da dikkat çekici artışlar kaydettik. Genel tabloda ise 96 ülkede ihracatımızı artırdık"

Gültepe, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İhracatçılarımızın programa yoğun bir ilgisi oldu. Çünkü finansmana erişim yakıcı bir sorun olmaya devam ediyor. Böyle bir ortamda Eximbank kaynaklarında kısıntıya gidilmesinden dolayı üzgünüz. Eximbank’ın kullandırdığı kredi hacminin bir an önce yine eski düzeyine çıkarılmasını bekliyoruz. Orta Vadeli Plan'a göre bu yıl 267 milyar dolarlık ihracat hedefliyoruz. Ayrıca hizmet ihracatında 110 milyar doları yakalayıp geçmek istiyoruz. 2028'de ise 375 milyar dolar mal, 200 milyar dolar hizmet ihracatı hedefimiz var. Bu hedefler için ihracatımıza her yıl yüzde 5-10 arasında büyütmemiz gerekiyor.

Ancak ne yazık ki özellikle emek yoğun sektörlerimiz son dönemde rekabetçiliğini büyük ölçüde kaybetti, kaybediyor. Gidişata bir an önce dur dememiz gerekiyor. Bunun da yolu yeni destek ve politikaların hızla devreye alınmasından geçiyor. Ayrıca döviz kurunun girdi maliyetlerine paralel artması büyük önem arz ediyor. Aksi takdirde rakip ülkelerle rekabet edebilme şansımızı iyiden iyiye kaybedeceğiz. Evet zor bir dönemden geçiyoruz. Ama her şeye rağmen üretimde marka ülke olmanın verdiği özgüvenle yolumuza devam ediyoruz. İhracatımızı artırmak için uzak yakın demeden pazar arayışına devam ediyoruz. 4 ayda 36 ülkeye 51 ticaret, 6 alım heyeti düzenledik. Birliklerimizle 123 fuara katıldık."