Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, Türkiye'nin büyüme verilerini değerlendirdi. Mustafa Gültepe, 'rekabetçiliğe zarar veren etkenlerin ortadan kaldırılması durumunda' ihracatın büyümeye daha fazla katkı vereceğini ifade etti.

Borsa haftaya yükselişle başladı Borsa haftaya yükselişle başladı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde beklentilerin üzerinde, yüzde 5,7’lik büyüme kaydettiğini ifade etti.

Net ihracatın büyümeye katkısının da bu çeyrekte pozitife döndüğüne işaret Eden Gültepe, “Bu dönem büyümeye net ihracat 1,6, ihracat ise 0,9 puan katkı verdi. Toplam büyümede imalat sanayisinin payı ise 0,9 puana ulaştı. Rekabetçiliğimizi koruyabilirsek büyümeye daha çok katkı veririz. Yılın ilk çeyreğinde mal ihracatını yüzde 3,5, hizmet ihracatını ise yüzde 8 artırdık. İlk çeyrekte toplam mal ve hizmet ihracatımız yüzde 4,5 artışla 83,5 milyar dolara ulaştı” dedi.

Uluslararası kuruluşların da ülkeye yönelik büyüme tahminlerinin olumlu yönde revize etmeyi sürdürdüğünü kaydeden Gültepe, "IMF'nin ardından OECD de Türkiye'nin 2024 büyüme tahminini yüzde 2,9’dan 3,4’e yükseltti. Küresel talepte toparlanma devam ediyor. Rekabetçiliğimize zarar veren etkenlerin ortadan kaldırılması durumunda ihracatımızın büyümeye katkısının artarak devam edeceğine inanıyorum” açıklamalarında bulundu.

Editör: Eslem Nur KARAMAN