Bakan Kacır, Renault Grup Global CEO'su Meo ile bir araya geldi Bakan Kacır, Renault Grup Global CEO'su Meo ile bir araya geldi

TİM Başkan Vekili ve İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Ahmet Güleç, Türkiye’nin 2024 yılı 6 ayındaki ihracat rakamları değerlendirmesini yaptı.

Türkiye’nin diğer ülkelerdeki rekabet gücünü kaybetmesine rağmen ihracatın yüzde 2 artmasının sevindirici bir haber olduğunu dile getiren Güleç, şu ifadeleri kullandı:

“İlk 6 ayda yüzde 2 gibi bir artış var, ancak 2028 hedefimiz var ve dünyanın ilk 10 ülkesi arasında olmak için kendimizle yarıştığımız için kendimize göre bir hedef koyduk. Her yıl ihracatımızı yüzde 10 artırmayı nasıl başarabiliriz diye bütün sektörlerimizle istişarelerimiz devam ediyor. Bunun için yıl sonuna kadar ihracatçı birlikler olarak 80, TİM olarak da 39 tane ticaret heyeti, yurt dışı fuarları ve alım heyetleri düzenliyoruz. Bütün ihracatçı birliklerimiz canla başla çalışıyor. Dünya konjonktürlerine rağmen Türkiye maalesef pahalılaştı. Ancak diğer ülkelerdeki rekabet gücümüzü kaybetmemize rağmen ihracatımızın yüzde 2 artması tabii ki bizi sevindiriyor. Artık önümüze bakacağız. Temmuz ayı ile beraber yeni bir döneme başlayıp ihracatımızı artırmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz”

Editör: Eslem Nur KARAMAN