TİM Başkan Vekili ve İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından TİM Başkanı Mustafa Gültepe ve TİM Konsey Üyelerinin katılımı ile gerçekleştirilen 2024 yılı 6 aylık ihracat performans değerlendirme toplantısında Fuar Dergisi mikrofonlarına açıklamalarda bulundu.

Turizm Bakanı Ersoy, ''Yabancı turist sayısında yüzde 14 artış'' Turizm Bakanı Ersoy, ''Yabancı turist sayısında yüzde 14 artış''

Pelister, "İhracatımız, yılın ilk 6 ayında yine geçen seneye göre ivmelendi. Fakat yaşanan olumsuzlukları düşündüğümüz zaman, Türkiye seçimden geçti ve aynı zamanda ikişer bayram yaşadık. Bu 9 günlük tatillerde, çalışılan gün sayısı bakımından etkilendik. Dünyadaki bu durgunluk konjonktürüne bağlı olarak, bir de ihracatçıların yaptıkları işlerde bazı negatif mevzuatsal, çalışma şekilleri, personel sorunları, IT sorunları gibi eklemeler olduğu zaman ivmelenme sorunu oldu. Ancak Temmuz ayındaki ilk 10 günlük ihracata bakıldığı zaman ciddi bir şekilde ivmelendiğini görüyoruz. Yüzde 50 üzerinde büyüyen sektörlerimiz var. İkinci yarıyı çok iyi oynayacağımıza inanıyorum" diye konuştu.

Editör: Eslem Nur KARAMAN