Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Trade Winds Avrupa-Avrasya Forumu’na katıldı. Forum, ABD Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenen ve Amerikan hükümetinin en büyük ticaret ve iş geliştirme platformu olarak tanımlanıyor. İstanbul'da gerçekleşen ana programın ardından İtalya, Romanya, Danimarka, Polonya ve Kazakistan’da da yan etkinlikler düzenlendi.

Borsa İstanbul’da gong Onur Yüksek Teknoloji için çaldı Borsa İstanbul’da gong Onur Yüksek Teknoloji için çaldı

Bakan Bolat, Amerikan ticaret heyetine Türkiye'deki yatırım fırsatlarını sundu. Türkiye'nin son yirmi yılı aşkın sürede istikrarlı bir şekilde uyguladığı proaktif politikaların etkisiyle 2002 ile 2024 yılları arasında toplam yabancı yatırımların 265 milyar dolara ulaştığını belirtti. ABD firmalarının Türkiye'yi üretim ve ihracat üssü olarak görmesinden memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

ABD'nin Türkiye'nin en büyük ikinci ihracat pazarı haline geldiğini vurgulayan Bolat, ticaret hacmindeki artışa dikkat çekti. İstanbul'da 2008'de yapılan Ticaret Rüzgarları programından bu yana ticaret hacminin %110 artarak 2023 yılında 33,5 milyar dolara ulaştığını ve ABD'ye ihracatın 4,3 milyar dolardan 14,8 milyar dolara çıktığını ifade etti.

Bakan Bolat, ABD kaynaklı yatırımlardaki artışı da vurgulayarak, bu yatırımların tutarının 15 milyar dolara ulaştığını ve ABD'nin Türkiye'deki en büyük ikinci yabancı yatırımcı olduğunu belirtti. Türkiye'ye yatırım yapan 2000'den fazla Amerikan firmasının Türk ekonomisine 60 milyar doların üzerinde katkı sağladığını ve 110 binden fazla kişiye istihdam sağladığını açıkladı.

ABD hükümetinin ve firmalarının Türkiye’nin Amerikalı firma ve yatırımcıları için öneminin farkında olduklarını açıkça gösterdiğini belirten Bakan Bolat, şu ifadeleri kullandı:

“Ayrıca, Türk ve ABD Hükümetlerinin ikili ticaret ve karşılıklı yatırımları artırmak konusunda birlikte yol almak yönündeki kararlılıklarının da bir başka kanıtıdır. İstanbul’da üç gün boyunca gerçekleşecek olan etkinliğin, ekonomik bağlarımızı daha da yükseğe çıkaracağına ve ticari ilişkilerimizi artıracağına inanıyorum.”

Türkiye'nin ekonomik verilerine de değinen Bakan Bolat, 2003 ile 2023 yılları arasında Türkiye'nin ekonomik büyümesinin ortalama %5,4 olduğunu ve 2023 yılında GSYİH'nin 1 trilyon 118 milyar dolara ulaştığını söyledi. Türkiye'nin ihracatının da önemli ölçüde arttığını ve bu yıl %4 büyüme beklediklerini ifade etti.