Ticaret Bakan Yardımcısı Özgür Volkan Ağar, bugün Türkiye'nin ihracatında önemli bir rol oynayan mücevher sektörünün fuarında hep birlikte açılışını gerçekleştirdiklerini belirtti.

TİM Başkanı Mustafa Gültepe, "Tekstil ve Hazır Giyimde Şampiyonlar Ligindeyiz" TİM Başkanı Mustafa Gültepe, "Tekstil ve Hazır Giyimde Şampiyonlar Ligindeyiz"

Mücevher sektörü ihracatının 2023 yılında 9.7 milyar dolar olarak gerçekleştiğini ve dünya genelinde 8. sırada yer aldığını ifade etti. Ağar, Türkiye'nin mücevher ihracatında önemli tasarım, marka ve katma değerli ürünler ürettiğini vurgulayarak, İtalya ile birlikte bu alanda önemli bir yol kat ettiklerini dile getirdi.

Türkiye'nin 2023 yılında 267 milyar dolarlık hedefine mücevher ihracatının önemli katkılar sağlamaya devam edeceğine inandığını belirtti.

Ağar, Ticaret Bakanlığı olarak mücevher sektörü ihracatına verdikleri desteklerden bahsetti. Bu destekler arasında fuar desteklerinin önemli bir yer tuttuğunu belirterek, 2021, 2022 ve 2023 yıllarında düzenlenen fuarlara katılan firmalara toplamda 100 milyon TL'nin üzerinde katılım desteği verdiklerini açıkladı.

Ayrıca, yer kirası ve stand yapımı gibi giderlerin bir kısmını karşıladıklarını dile getirdi. Bunun yanı sıra, mücevher firmalarının Türk altyapı kapsamında marka programı desteklerine devam ettiğini, pazar araştırması destekleri, sektörel ticaret heyeti destekleri gibi çeşitli desteklerin de mücevher sektörüne sağlandığını belirtti.