Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) ev sahipliğinde düzenlenen TİM 31. Genel Kurul ve İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, İstanbul Valisi Davut Gül, TİM Başkanı Mustafa Gültepe'nin katılımı ile gerçekleşti. Hizmet ihracatı kategorisinde birincilik ödülü alan THY Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat Fuar Dergisi mikrofonlarımıza açıklamalarda bulundu. 

Türk Hava Yolları'nın 2023 yılında 18 milyarı ihracat girdisi olmak üzere 21 milyar dolara yakın bir gelir elde ettiğini belirten Bolat, ''Bu gelirin 8 milyar doları Türkiye’de kaldı. O açıdan Türk Hava Yolları hizmet ihracatının en önemli ve en büyük paydaşı. Bununla gurur duyuyoruz. Bu rakamı arttırmak üzere çalışmalarımız devam ediyor. Bakanımız yeni hedefler koydu. Burada ihracat fazlası olduğundan hizmet sektörü çok önemli.'' ifadelerini kullandı.

Geçen sene yapılan 100 milyar dolar ihracatın neredeyse 52 milyar doların ülkemizde kaldığını belirterek, ''Ülkemizin geleceği hizmet ihracatının arttırılmasına bağlı. İngiltere’ye baktığımızda hizmet ihracatı 500 milyar dolar civarında. Bu anlamda Türkiye hala geride. Ülkemizde çok büyük  potansiyeller var. Ülkemize 3 bin dolar para bırakabilecek turist segmentlerine yoğunlaştığımızda ihracat fazlamız daha da artacaktır. Bununla ilgili bizim özel programlarımız var. Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Meksika, Japonya, Kore, Çin, Endonezya Malezya olmak üzere 11 tane ülke belirledik. Bu ülkelerden 10 milyon turist getirip ülkemize 30 milyar dolar gelir getirmek üzere Turizm Bakanlığımızla, TGA ile ve hizmet ihracatındaki ilgili paydaşlarımızla çalışmalarımız var. Çalışmalarımızın sonuç verdiğini görüyoruz, bu da yeni başarılar için azim ve şevkimizi arttırıyor.’’ şeklinde konuştu.

Yurt dışı ÜFE mayıs ayında aylık yüzde 0,42, yıllık yüzde 65,48 arttı Yurt dışı ÜFE mayıs ayında aylık yüzde 0,42, yıllık yüzde 65,48 arttı

Editör: Sude Yılmaz