Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), elektrikli motorlu taşıtların alımı için kredi tutarlarında bir düzenleme yaptı.

Emtia piyasasında sert düşüş görüldü Emtia piyasasında sert düşüş görüldü

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), taşıt alımlarında kullanılan kredilere yönelik düzenlemeleri açıkladı.

Nihai fatura değeri 1 milyon 600 bin lira ve altında olan taşıtlar için vade sınırı 48 ay olarak belirlenirken, 1 milyon 600 bin lira ile 3 milyon lira arasındaki taşıtlar için vade sınırı 36 ay, 3 milyon lira ile 4 milyon lira arasındaki taşıtlar için 24 ay olarak belirlendi. 4 milyon lira ile 5 milyon lira arasındaki taşıtlar için vade sınırı ise 12 ay oldu. Ayrıca, taşıtın değerine oranı belirleyen kriterler de açıklandı. Nihai fatura değeri 1 milyon 600 bin lira ve altında olan taşıtlar için kredi tutarının yüzde 70'i aşamayacak şekilde düzenleme getirilirken, bu oran 1 milyon 600 bin lira ile 3 milyon lira arasındaki taşıtlar için yüzde 50, 3 milyon lira ile 4 milyon lira arasındaki taşıtlar için yüzde 30 olarak belirlendi.

Nihai fatura değeri 4 milyon lira ile 5 milyon lira arasındaki taşıtlar için kredi tutarının yüzde 20'sini aşmayacak şekilde düzenleme yapıldı. Nihai fatura değeri 5 milyon liranın üzerinde olan taşıtlar için kredi tutarı sıfır olarak belirlendi.