Abdulkadir Uraloğlu: Bayram süresince 11,2 milyon araç otoyollardan geçti! Abdulkadir Uraloğlu: Bayram süresince 11,2 milyon araç otoyollardan geçti!

SPK, 2 gerçek ve 2 tüzel kişiye toplam 5 milyon 468 bin 630 lira idari para cezası verdi. Ayrıca, Mega Polietilen Köpük Sanayi ve Ticaret'in 25 milyon lira bedelli sermaye artırımı başvurusunu onayladı. Ahlatcı Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı AŞ ve Pasifik Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı AŞ'nin kuruluş izni aldı. Kuveyt Türk Portföy Yönetimi AŞ'nin fon kurma talebi de kabul edildi. Argeus Gayrimenkul Portföy Yönetimi AŞ'ye faaliyet izni verildi.

Bankpozitif Kredi ve Kalkınma Bankası AŞ'ye ek faaliyet izni verildi. Fonventure Kitle Fonlama Platformu AŞ'nin kuruluşuna izin verildi. IHY Bağımsız Denetim ve Yeminli Mali Müşavirlik AŞ'nin SPK'dan çıkarılma talebi kabul edildi.

Ayrıca, Türker Proje Gayrimenkul ve Yatırım Geliştirme AŞ'ye 2 gerçek kişiye, İnfo Yatırım Menkul Değerlere ve Metrik Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık'a idari para cezası verildi. Kurul ayrıca 15 gerçek kişi ve 8 internet içerik sağlayıcısı hakkında suç duyurusunda bulundu ve yurt dışında kaldıraçlı işlem yaptırılan 25 internet sitesinin erişiminin engellenmesi için gerekli hukuki işlemleri başlattı.

SPK ayrıca, e-Başvuru Sistemi aracılığıyla kurum, kuruluş ve ortaklıkların başvurularını daha hızlı yapmalarına imkan tanıdı. Bu değişiklikle, MERSİS kapsamındaki başvuruların elektronik ortamda yapılması esas olacak, ancak zorunlu durumlarda fiziki başvuru yapılabilecek.