Tezmaksan'ın geliştirdiği CubeBOX-AMR bu yıl içinde sanayicinin kullanımına sunulacak Tezmaksan'ın geliştirdiği CubeBOX-AMR bu yıl içinde sanayicinin kullanımına sunulacak

Rekabet Kurumu'nun internet sitesinde yayımlanan duyuruya göre, Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları AŞ ve iştiraki Şişecam Çevre Sistemleri AŞ'nin cam geri dönüşüm sektöründe faaliyet gösteren firmaların rekabetini kısıtladığı iddialarıyla ilgili olarak, Kurul'un 2021 yılında başlattığı ön araştırma sonucunda, Şişecam Ekonomik Bütünlüğü tarafından sunulan taahhütler bağlayıcı hale getirilmişti.

Bu süreçte, Şişecam Ekonomik Bütünlüğü'nün taahhütlerini yerine getirip getirmediği ve rekabeti korumaya yönelik taahhütlere uygun davranıp davranmadığına dair yapılan inceleme neticesinde, Kurul elde ettiği bulguları ciddi görerek Şişecam ve çevre sistemleri hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

Ayrıca, yapılan yerinde incelemelerde elde edilen bulgular doğrultusunda, çevre sistemleri ve Karacalar Nak. Oto. Geri Dön. San. ve Tic. Ltd. Şti.'nin, cam kırığı fiyatlarını birlikte belirleyip rekabeti kısıtlama amacı güttükleri, bölge ve müşteri paylaşımı yaptıkları, rekabete hassas bilgi değişimi gerçekleştirdikleri iddialarıyla ilgili olarak doğrudan soruşturma başlatılması kararlaştırıldı.

Editör: Sude Yılmaz