NPE 2024 The Plastics Show, Amerika Birleşik Devletleri'nin Orlando şehrinde düzenlenen ve plastik sektöründe önemli bir etkinlik olan fuarın Türkiye milli katılım organizasyonu, üçüncü kez İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından başarılı bir şekilde organize edildi. 34 Türk firması, fuar kapsamında plastik hammadde ve makine ekipmanlarına yönelik ürünlerini tanıttı.

NPE 2024 fuarı, plastik sektöründe dünyanın en önemli üç etkinliğinden biri olarak kabul ediliyor ve bu yıl 6-10 Mayıs 2024 tarihlerinde ABD'de gerçekleştirildi. Türkiye'den 34 firma, İKMİB tarafından üçüncü kez düzenlenen milli katılım organizasyonu ile fuara katıldı. Bu katılımcılar arasında 10 firma milli organizasyon çerçevesinde, diğer 24 firma ise bireysel olarak plastik hammadde ve makine ekipmanları alanında Türk markalarını sergiledi. Fuar, 2,100'den fazla firmanın katılımıyla gerçekleşirken, 50 binden fazla kişi tarafından ziyaret edildi.

T.C. Miami Ticaret Ataşesi Ömer İnce ile birlikte fuara katılan İKMİB Yönetim Kurulu Üyesi Selçuk Gülsün, Erkan Aydın ve Fatma Köktaş katılımcı firmaları ziyaret ederek başarı dileklerini iletti.

Adil Pelister: “ABD’ye plastik sektörü ihracatı yüzde 20,5 arttı”

Türkiye'nin en kapsamlı gıda endüstrisi fuarı olan F İstanbul için geri sayım başladı Türkiye'nin en kapsamlı gıda endüstrisi fuarı olan F İstanbul için geri sayım başladı

İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “İKMİB olarak bu yıl 3’üncü defa NPE 2024 fuarında ülkemizi başarıyla temsil ettik. Fuara 10’u milli katılım ve 24’ü bireysel olmak üzere toplam 34 Türk firmamız katıldı. Plastik sektörünün en önemli küresel etkinliklerinden biri olan fuarda Türk markalarının tanıtılması, yeni iş birliklerinin sağlanması sektör ihracatçılarımız açısından önemli bir fırsat. ABD pazarı ülkemiz ve sektörümüz açısından hedef pazarlarımız arasında bulunuyor. Plastik sektörümüzün ABD’ye ihracatına baktığımızda 2023 yılında 385 milyon dolar olarak gerçekleştiğini görüyoruz. Bu yıl ise ilk dört aylık dönemde ABD’ye yapılan plastik sektörü ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20,5 artış ile 145,6 milyon dolara ulaştı ve sektörde en çok ihracat yaptığımız dördüncü ülke oldu. Plastik sektörünün genel ihracatı ise 2023 yılında 9,16 milyar dolar olurken, bu yıl ilk dört aylık dönemde ise yaklaşık 3 milyar dolar olarak gerçekleşti. Sektörün ihracat artışını istikrarlı sürdürebilmesi için bu tarz etkinliklere katılmalarını önemsiyoruz. İKMİB olarak, plastik sektöründe ülkemizi uluslararası platformlarda temsil etmekten gurur duyuyor ve katılımcı firmalarımızın bu önemli fuarda elde ettikleri başarıların devamını diliyoruz” dedi.

Editör: Sude Yılmaz