ABD tipi ham petrol vadeli işlemleri, Ekim ayından bu yana ilk defa 85 dolar seviyesini aşarak tarihi bir zirveye ulaştı.

OPEC+'nın arz kesintilerinin desteklediği istikrarlı bir şekilde güçlenen piyasa, ABD ham petrol vadeli işlemlerinin New York'ta Ekim ayından bu yana ilk kez varil başına 85 dolara ulaşmasına neden oldu.

ABD ham petrolü vadeli kontratları yüzde 1,6 oranında yükseldi. Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu ve ortaklarının üretim kısıtlamaları, bu yılki güçlü tüketim görünümüyle birlikte fiyatların artmasına yardımcı oldu. Orta Doğu'daki çatışmalar aynı zamanda küresel gemi taşımacılığının Afrika'ya yönelmesine neden olurken, mürettebatı ve kargoyu güvende tutmak için tedbirler alındı.

Merkez Bankası faizleri sabit tutma kararı aldı Merkez Bankası faizleri sabit tutma kararı aldı

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve ortaklarının üretim kesintilerinin, grup dışından artan arzı dengelemesiyle ham petrol bu yıl yüzde 14 oranında artış gösterdi. BloombergNEF'e göre, OPEC+'nın Çarşamba günü yapılması planlanan inceleme toplantısında mevcut üretim politikasını onaylaması bekleniyor ve bu, yıl sonuna kadar arzda denge sağlanmasına katkıda bulunabilir.

Arz odaklı gelişmelere rağmen, Pazartesi günü petrol, ABD imalat faaliyetinin güçlü olduğunu gösteren verilerin etkisiyle kurtuldu; bu veriler, tahvil piyasasında Fed'in para politikasında daha az gevşeme yapılacağına dair beklentileri artırdı ve dolar göstergesini iki ayın en yüksek seviyesine taşıdı. Normalde, daha yüksek faiz oranları ve daha güçlü bir dolar, emtialar için düşüş eğilimi gösterir.

Editör: Çağla Begüm Kılıç