Bu yıl 29. kez düzenlenen Marble İzmir - Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, büyük ilgi görmeye devam ediyor. 150 bin metrekareyi aşan alanda, 131'i yabancı, bin 14 katılımcı ile gerçekleşen fuarı, ilk iki gününde dünyanın dört bir yanından gelen on binlerce ziyaretçi ağırladı. Türkiye'nin dört bir yanından olduğu kadar 150'ye yakın ülkeden de katılım sağlandı.

TİM Başkanı Mustafa Gültepe, "Tekstil ve Hazır Giyimde Şampiyonlar Ligindeyiz" TİM Başkanı Mustafa Gültepe, "Tekstil ve Hazır Giyimde Şampiyonlar Ligindeyiz"

Dünyanın en büyük doğal taş fuarı Marble İzmir, ilk iki gününde büyük ilgi gördü. Devlet kurumları, ülkemizin dört bir yanından valilikler, yerel yönetimler, ihracatçı birlikleri, dernekler ve sektör temsilcileri, katılımcıları ziyaret ederek fuara katılımı artırmak, ihracat görüşmeleri yapmak ve sektördeki son gelişmeler hakkında bilgi alışverişi yapmak için bir araya geldi. Bin 500'e yakın doğal taşın sergilendiği blok alanında, ürünlerin yarısından fazlası satıldı. Ayrıca, doğal taş ve makine firmaları da iş bağlantıları kurarak milyonlarca liralık anlaşmalara imza attı.

Marble İzmir, ticari ataşeliklerle ABD, Orta Doğu, Asya ve Avrupa'da iş birlikleri yaparken dünya genelinden katılımcı ve ziyaretçileri bekliyor. Ticaret Bakanlığı'nın ihracata yönelik destekleriyle Ege Maden İhracatçıları Birliği, İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri ve Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği ile birlikte üç farklı alım heyeti programı düzenleniyor. Bu programlar kapsamında hedef ülkeler arasında Birleşik Krallık, Güney Kore, Fransa, İtalya, Bahreyn, Mısır, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Umman, Katar, Kuveyt ve Azerbaycan bulunuyor. İZFAŞ tarafından yürütülen B2B programına 186 yabancı alıcı katılıyor. Fuar süresince, katılımcı firmaların müşterilerle hızlı ve etkili bir şekilde görüşmesi sağlanıyor. Ayrıca, Avustralya'dan İtalya'ya, ABD'den Çin'e kadar dünyanın dört bir yanından binlerce kişi fuarı ziyaret ediyor.

1713518015 Marbleizmir2024 03 (2)

20 ülkeden 131 yabancı, 47 ilden 883 yerli toplam bin 14 katılımcının yer aldığı Marble İzmir’de, doğal taş ve ürünleri ile madencilik sarf malzemeleri, fabrika ve atölye sarf malzemeleri, madencilik makineleri, iş makineleri ve ağır ekipmanlar, fabrika ve atölye makineleri, çevre koruma, geri dönüşüm ve kazanım sistemleri, sektörel kuruluşlar, bilgi işlem ve yazılım firmaları, nakliye ve lojistik hizmetler, finansman ve kredilendirme hizmetleri, kamu ve resmi kurumlar, dernek, birlik ve STK’lar, medya kurum ve kuruluşları yer alıyor. Marble İzmir, sektöre ve yan sektörlerine, ihracata, istihdama katkı sağlamasının yanı sıra önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da turizmden konaklamaya, ulaşımdan yiyecek içecek sektörüne kadar birçok alanda kent ve ülke ekonomisine pozitif etki sağlıyor. Fuar nedeniyle kente gelen yerli, yabancı katılımcı ve ziyaretçiler, İzmir’de Marble bereketini hissettiriyor. 

1713518014 M A R B L E I Z M I R2024 02

Marble İzmir'in ilk düzenlendiği 1995 yılında Türkiye'nin doğal taş ihracatı 77 milyon dolar iken, fuarın katkısıyla bu rakam 2 milyar doları aşmış durumda. Bu yılın ilk üç ayında Türkiye'nin doğal taş ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre artarak 420 milyon dolara ulaştı. 20 Nisan 2024 tarihine kadar açık olacak fuarın, 100 bine yakın ziyaretçiyi ağırlaması bekleniyor.