Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) gelecek dönem politikalarına ilişkin belirsizlikler devam ediyor ve bu durum fiyatlamaları karmaşık hale getirirken, bugün yoğun bir veri gündemi yatırımcıların dikkatini çekiyor.

Dünya çapında enflasyonla mücadele devam ederken, ABD'de makroekonomik verilerin enflasyon endişelerini canlı tutması, piyasaların yön bulmasını zorlaştırıyor. Fed'in geleceğe dair tahminleri geniş bir zaman dilimine yayılırken, politika adımlarına ilişkin belirsizlik artıyor.

Analistler, Fed Başkanı Jerome Powell'ın bankanın mümkün olduğunca öngörülebilir olmaya çalıştığına dair açıklamalarına dikkat çekiyorlar.

Bugün açıklanacak konut piyasası verilerinin piyasalar üzerinde etkili olması beklenirken, yoğun veri gündemi izlenecek. ABD'de, faiz indirimi ihtimalinin haziranda yüzde 19, temmuzda yüzde 46 ve eylülde yüzde 73 olduğu fiyatlanıyor.

ABD'deki tahvil faizi, dün yüksek seviyelerin ardından gerileyerek günü yaklaşık 8 baz puan azalışla tamamladı. Dolar endeksi hafif düşüşle seyrederken, altın ons fiyatı artış gösteriyor.

Bakır fiyatları güçlü ekonomik aktivite beklentileriyle desteklenirken, petrol fiyatları tansiyonun düşmesi ve beklenenden fazla petrol stoklarının açıklanmasının etkisiyle geriledi.

Şirketlerin finansal sonuçlarının açıklanacağı bir dönemde, Wall Street endekslerinin karışık bir seyir izlediği görülüyor. Avrupa borsalarında ise pozitif bir hava hakimken, Avro Bölgesi'nde ödemeler dengesi verileri takip ediliyor.

Asya piyasalarında ise pozitif bir seyir var, ancak bölge para birimlerindeki hareketler dikkat çekiyor. Türkiye'de BIST 100 endeksinin dalgalı bir seyir izlediği ve dolar/TL'nin satıcılı bir seyir takip ettiği görülüyor.

5 Ayda 82 Milyonun Üstünde Yolcu Havayolunu Tercih Etti 5 Ayda 82 Milyonun Üstünde Yolcu Havayolunu Tercih Etti

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in Türkiye ekonomisine ilişkin olumlu değerlendirmeleriyle birlikte, yurt içi ve yurt dışında piyasaların veri gündemi yakından takip ediliyor.

Editör: Çağla Begüm Kılıç