Doha Sergi ve Konvansiyon Merkezi'nde düzenlenen Katar'ın en büyük inşaat malzemeleri, ekipmanları ve teknolojileri fuarı olan 20. Project Katar'ın açılışı, 27 Mayıs tarihinde Katar Maliye Bakanı Ali bin Ahmed Al Kuwari tarafından gerçekleştirdi.

INDEX Dubai 2024 Fuarı ile tasarım dünyasını bir araya getirdi INDEX Dubai 2024 Fuarı ile tasarım dünyasını bir araya getirdi

Bakan Al Kuwari, fuarın açılışında, Katar hükümeti ve önde gelen yerel ve uluslararası özel sektör şirketlerinin katıldığı bir dizi pavyonu gezerek sergilenen ürünler hakkında bilgi aldı. Fuar, 25 farklı ülkeden 120 uluslararası firma ile 130 Katarlı firmayı bir araya getirerek, inşaat sektöründeki en son gelişmeleri ve teknolojileri sundu.

IFP-Katar tarafından organize edilen etkinlik, inşaat şirketlerinin en son teknolojileri sergilemesi, bilgi alışverişi yapması, stratejik ortaklıklar kurması ve endüstri liderleriyle iletişim kurarak inşaat sektörüne katkıda bulunması için dinamik bir platform sağlıyor. Fuarın odak noktaları arasında çevre dostu malzemeler, düşük karbonlu beton, sürdürülebilir ahşap ve enerji verimli yalıtım gibi sürdürülebilir yapı malzemeleri yer alıyor. Bu, küresel odak noktasının yeşil ve akıllı üretime doğru kaydığı gelişmekte olan sektörleri kapsıyor.

Ayrıca, fuar, Katar Ulusal Vizyonu 2030'a uygun olarak yerel ürünlerin tanıtılması amacıyla özel bir sergi alanı sunuyor ve Katar sanayi sektörünü uluslararası izleyiciye sunuyor. Fuar kapsamında düzenlenecek konferanslarda, inşaat, sanayi, sürdürülebilirlik ve çevre sektörlerini etkileyen önemli konular ele alınacak. Bu etkinlik, Katar'ın inşaat sektörünün ilerlemesine katkı sağlamak ve uluslararası iş birliklerini teşvik etmek için önemli bir fırsat sunuyor.

Açılış törenine ayrıca katılımcı ülkelerden 60'tan fazla büyükelçi ve Katar'daki diplomatik misyon başkanlarının yanı sıra onlarca uluslararası ticaret heyeti katıldı.

IFP Katar Genel Müdürü Haidar Mshaimesh şunları söyledi: "Katar'daki inşaat piyasası, Katar Ulusal Vizyonu 2030'u gerçekleştirme hedefiyle dönüştürücü bir dönemin eşiğinde. Bu yeni bölüm, endüstriyel ve sosyal altyapı projelerinin gelişimini, sorunsuz bir şekilde entegre edilmesini vurguluyor. ileri teknolojileri ve akıllı şehirlerin unsurlarını inşaat çalışmalarına dahil ediyoruz.”

Mshaimesh, Project Qatar'ın 20. edisyonunun sektörel çeşitlilik açısından önemli bir dönüşüme işaret ettiğini kaydetti. Akıllı üretim, sürdürülebilir inşaat ve dijital inovasyon gibi gelişmekte olan sektörler katılımın önemli bir bölümünü oluşturuyor.

Mshaimesh, "Katar, devam eden ve planlanan iddialı altyapı projelerini desteklemek için yabancı yatırım ve uzmanlığı çekmeyi amaçladığından, etkinlik, Katar ve uluslararası şirketler arasındaki ortaklıkların güçlendirilmesine, dünya çapındaki önemli pazarlardan katılımcıların ve ziyaretçilerin ilgisini çekmeye ve sınır ötesi işbirliklerini kolaylaştırmaya odaklanıyor." şeklinde konuştu

Mshaimesh'e göre bu yılki Project Katar, yeşil bina çözümleri, yenilenebilir enerji teknolojileri, enerji tasarruflu ürünler ve sürdürülebilir inşaat uygulamaları sunan çok sayıda katılımcının ilgisini çekti.

"Akıllı üretim dünya çapında ivme kazanırken, Project Qatar'ın bu yılki programında Endüstri 4.0 teknolojileri, otomasyon çözümleri, Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazları ve dijital üretim süreçlerinde uzmanlaşmış katılımcılar öne çıkıyor" dedi.

Mordor Intelligence tarafından hazırlanan bir rapora atıfta bulunan Mshaimesh, Katar'ın inşaat pazarının 2024 yılında 62,95 milyar dolar olarak tahmin edildiğini ve 2029 yılına kadar 97,42 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini ve tahmin döneminde %9,13'lük bir Bileşik Büyüme Oranı ile büyüdüğünü söyledi.

Project Qatar, bu yıl, dördü ulusal pavyonlarla katılan 25 farklı ülkeden 120 uluslararası şirketin yanı sıra büyük kamu ve yarı kamu kuruluşları ve önde gelen özel sektör şirketlerinin de aralarında bulunduğu 130 Katarlı şirketin de aralarında bulunduğu yaklaşık 250 katılımcının ilgisini çekti.

Editör: Sude Yılmaz