70. AYMOD Fuarı'na katılım sağlayarak açıklamalarda bulunan İstanbul Vali Yardımcısı Cengiz Karabulut, fuarın ülkemizin hem bu sektördeki tanınırlığını hem de firmaların dışa açılım konusunda önemli katkılar sağlayacağını ve her yıl üzerine koyarak devam ettiğini belirtti.

WIN EURASIA'da Türk Telekom, teknoloji geliştiricilere 5G altyapısı sağladı WIN EURASIA'da Türk Telekom, teknoloji geliştiricilere 5G altyapısı sağladı

Bugün kapılarını açan AYMOD Fuarına katılım sağlayan İstanbul Valisi Yardımcısı Cengiz Karabulut Fuar Dergisi mikrofonlarımıza konuştu. Fuar ve sektör hakkında açıklamalarda bulunan Karabulut, 1984 yılından beri düzenlenen fuarın her yıl katılımcısının arttığını belirtti.

Cengiz Karabulut,’’Bu fuarların ülke ekonomimize ciddi katkılar sağladığını düşünüyoruz. Biraz önce sizin de ifade etiğiniz gibi 70’incisi düzenleniyor. Biraz önce edindiğimiz bilgilere göre, 9 farklı ülkeden 50 firmamız yurtdışından katılmış. Zannediyorum ki toplamda 480 civarında firmamız katıldı. Bu, ülkemizin hem bu sektördeki tanınırlığı hem de firmalarımızın dışa açılımı konusunda önemli katkılar sağlayacağını düşünüyorum. Her sene üzerine koyarak devam ettiğini düşünüyorum’’ şeklinde konuştu.

İstanbul’un fuarlar pazarındaki payı hakkında Karabulut, ‘’İstanbul bir dünya şehri. Her alanda ön planda olan bir şehir. Kültürüyle, doğasıyla, tarihiyle, turizmiyle, sanatıyla, sanayisiyle hatta tarımıyla dünyanın önde gelen şehirlerinden bir tanesi. Nüfus potansiyeliyle, demografik yapısıyla birçok ülkeden büyük bir nüfusa sahip olan bir metropolden bahsediyoruz. Bu tip fuarların burada olması da uluslararası fuarlarda fuara katılımcı sayısını arttırıyor çünkü iletişim ve ulaşım konusundan dünyanın önde gelen şehirlerinden bir tanesi. İnsanlar değişik ülkelerden İstanbul’da rahatlıkla ulaşabiliyorlar ve bu fuarlara katılabiliyorlar. Artık diğer alanlarda olduğu gibi fuarlar konusunda da İstanbul dünyanın en önde gelen şehirlerinden bir tanesi. D S C05885Aymod fuarı Avrupa’nın en büyük fuarı. Yaklaşık 10 gün önce İtalya’d bir fuar gerçekleşmiş. Bizden de katılımcı firmalarımız gitmişler ama bu fuar çok daha büyük katkılar sağlıyor.’’ dedi

Editör: Sude Yılmaz