İş Bankası, yılın ilk çeyreğinde 10,3 milyar TL'lik piyasa beklentisinin üzerinde, 14 milyar TL net dönem karı elde ederek dikkatleri üzerine çekti. Bankanın aktif büyüklüğü de 2,6 trilyon liraya ulaşarak, Türkiye'nin en büyük özel bankası unvanını sürdürdü.

Bankanın Genel Müdürü Hakan Aran, yaptığı açıklamada, Türkiye'ye karşı sorumluluklarının bilincinde olduklarını ve 2024'te 100. kuruluş yıl dönümlerini kutlarken, ekonomiye kesintisiz destek vermeye devam edeceklerini belirtti. Aran, eğitimden spora, bilimden çevre ve kültür-sanata kadar geniş bir yelpazede sürdürülebilir ve uzun vadeli değer yaratmayı hedeflediklerini vurguladı.

Bankanın ekonomiye sağladığı kaynak tutarı 1,7 trilyon lirayı bulurken, TP mevduat hacmi Mart 2024 döneminde 837,2 milyar liraya yükseldi. İş Bankası, sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarını da hız kesmeden devam ettiriyor. Global Finance'in "Sürdürülebilir Finans Ödülleri" değerlendirmesinde "Toplumsal Kalkınmaya Destekte En İyi Banka" ödülüne layık görüldü.

Yataş Grup’un 2023 Net Satışı 13,5 Milyar TL Oldu Yataş Grup’un 2023 Net Satışı 13,5 Milyar TL Oldu

Banka ayrıca, yeşil dönüşüm ve çevresel sorumluluk alanında önemli bir adım atarak, halka arz yöntemiyle ihraç edilen ilk yeşil finansman bonosu olan "100. Yıl Bonosu"nu halka arz etti. Bu bonodan sağlanacak kaynaklar, yeşil projelerin finansmanı için kullanılacak ve her bir yatırımcı adına TEMA'ya bir fidan bağışı gerçekleştirilecek.

İş Bankası, çevre bilincini artırmak ve ormanlık alanları çoğaltmak amacıyla "81 İlde 81 Orman" projesini yeniden başlattı. Projenin ikinci aşamasında 5 yıl içinde 2 milyon 200 bin fidan dikilmesi planlanıyor. Yılın ilk çeyreğinde 14 milyar lira düzeyinde kar eden bankanın öz kaynak büyüklüğü ise 275 milyar liraya ulaştı, sermaye yeterliliği oranı ise yüzde 18,5 olarak gerçekleşti.