İran, günlerce sinyal verdikten sonra, İslam Cumhuriyeti'nin Şam büyükelçiliğindeki İranlı subaylara yönelik ölümcül saldırısı nedeniyle Cumartesi gecesi İsrail'e misilleme saldırısı başlattı .

Yanıt, İslam Devrim Muhafızları Birliği'nin (IRGC) Kızıldeniz'de İsrailli milyarder Eyal Ofer'in şirketi Zodiac Maritime'a bağlı bir gemiye el koymasıyla başlayarak Cumartesi günü dalgalar halinde geldi. Yerel saatle 23:00 civarında, İsrail hedeflerine doğru yönelen çok sayıda saldırı uçağı ve füze dalgasına dönüştü.

Türkiye ve Cezayir arasında ticaret ve iş birliği görüşmeleri gerçekleştirildi Türkiye ve Cezayir arasında ticaret ve iş birliği görüşmeleri gerçekleştirildi

Yavaş hareket eden Shahed-136 modelleri olduğu düşünülen insansız hava araçları, İsrail radar sistemlerini karıştırmak ve füzelerin nüfuz etmesine izin vermek için tasarlanmış olabilir; ancak aynı zamanda, İsrail'in büyükelçilik saldırısına karşı rejimin öfkesini iletmeyi amaçlayan, koreografisi dikkatle hazırlanmış bir yanıt olarak da seçilmiş olabilir. İsrail ordusu, füze bombardımanının hem balistik hem de seyir füzelerini içerdiğini söyledi.

Son iki hafta ve özellikle İran'ın Cumartesi günü gerçekleşen saldırısı, Hamas'ın 7 Ekim saldırılarından ve İsrail'in ardından gelen Gazze işgalinden bu yana korkulan doğrudan bölgesel savaşın nihayet geldiğine dair korkuları artırdı .

İnsansız hava aracı saldırısından bir saat sonra, İran'ın BM'deki daimi misyonu resmi sosyal medya hesabında şunu yazdı: " Bu konu sonuçlanmış sayılabilir ."

Cumartesi günkü saldırı, İran ile İsrail arasında uzun süredir devam eden gerilimin endişe verici bir şekilde tırmanmasıydı. İran düzinelerce insansız hava aracı fırlattığını söyledi; Associated Press'e göre İsrail askeri kaynakları 100'den fazla olduğunu söylüyor .

Drone'ların İsrail hava sahasına ulaşması saatler sürdüğü için ABD, İsrail ve Ürdün kuvvetleri uçağı durdurmaya hazırlandı.

Editör: Sude Yılmaz