Haziran ayı istihdam raporu, ABD işgücü piyasasının dengesiz bir şekilde büyüdüğünü gösteriyor. Tarım dışı maaş bordroları, Çalışma Bakanlığı verilerine göre 206.000 artış gösterdi, ancak iş kazanımları genel olarak sınırlıydı. Sağlık hizmetleri ve sosyal yardım sektörü 82.400 iş eklerken, hükümet 70.000 yeni pozisyon açtı. Üretim ve diğer sektörlerde istihdamda ise azalma yaşandı.

Özellikle sağlık hizmetleri, pandeminin ardından işgücü piyasasının toparlanmasında önemli bir rol oynadı. Ayakta tedavi hizmetleri 22.000 yeni iş yaratırken, hastaneler de 21.700 kişiyi istihdam etti.

Eğitim, hükümet sektöründe ise 17.200 yeni iş açıldı. Hem eyalet hem de yerel hükümetler, eğitim dışındaki alanlarda da istihdam artışı sağladı.

Ancak profesyonel ve iş hizmetleri sektörü 17.000 iş kaybı yaşadı, bu da sektörün zayıf bir nokta olduğunu gösteriyor. LPL Financial'ın baş ekonomisti Jeffrey Roach, özellikle lisans derecesine sahip çalışanlar arasında işsizlik oranlarının arttığına dikkat çekti.

Mehmet Şimşek, "Yıllık cari açık mayısta, Haziran 2022'den sonraki en düşük seviyesine geriledi" Mehmet Şimşek, "Yıllık cari açık mayısta, Haziran 2022'den sonraki en düşük seviyesine geriledi"

Roach, "İşsizlik oranındaki bu artış, işgücü piyasasında belirgin bir soğuma olduğunu gösteriyor. Şu ana kadar ciddi bir işgücü piyasası krizi görmüyoruz, ancak yatırımcılar, hükümet maaş bordroları tarafından desteklenen işgücü piyasasında dikkatli olmalı" dedi.

Rapordaki olumlu noktalardan biri ise inşaat sektöründe yaşanan 27.000 iş artışı oldu. Bu, geçen yılki ortalama 20.000 iş artışına kıyasla olumlu bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

Editör: Sude Yılmaz