2024 yılının ilk çeyreğinde Türkiye'de konut satışları 279 bin adet olarak gerçekleşti ve bir önceki yılın aynı dönemine göre %1,3 düşüş yaşandı. Bu düşüş, konut fiyatlarında ani artışlar, konut kredisi faiz oranlarının yükselmesi, krediye erişim zorlukları ve ipotekli konut satışlarındaki azalış gibi faktörlere bağlanıyor.

Gayrimenkul uzmanı Gamze Özlü, konut kredisi faiz oranlarının önemli ölçüde artmasının ipotekli konut satışlarını olumsuz etkilediğini belirtti. Yatırımcıların konut alımından uzaklaşarak mevduat faizine yönelmelerinin bu durumu daha da derinleştirdiğine dikkat çekti. Özlü, faizlerin düşmesi durumunda konut fiyatlarının yeniden yükselebileceğini ve satılan evleri geri alma sürecinin zor olabileceğini vurguladı.

KPMG tarafından yayımlanan rapora göre, İstanbul Türkiye genelinde en fazla konut satışının gerçekleştiği şehir oldu ve bu dönemde Türkiye genelinde konut fiyat endeksi (KFE) 1.230,5 seviyesinde seyretti. Endeks, bir önceki yılın aynı dönemine göre %52 artış gösterdi ancak reel bazda %9,8 düşüş yaşandı. İstanbul, Ankara ve İzmir'deki endeks değerleri nominal olarak bir önceki yıla göre sırasıyla %40,4, %63,9 ve %49,5 oranlarında arttı.

Özlü, konutların artık yatırım aracı olarak değerlendirilmediğini ve 2020 yılından sonra fiyatların aşırı derecede yükseldiğini belirtti. Özellikle pandemi ve depremlerin ardından Türkiye'ye olan yabancı ilgisinin fiyatları şişirdiğini ifade etti. Ancak piyasanın gerçekçi fiyat seviyelerine döndüğünü ve yatırımcıların mevduat faizine yönelmelerinin konut satışlarını ciddi şekilde etkilediğini söyledi.

Turizm Bakanı Ersoy, ''Yabancı turist sayısında yüzde 14 artış'' Turizm Bakanı Ersoy, ''Yabancı turist sayısında yüzde 14 artış''

Özlü, sahte ilanlar konusunda tüketicilerin dikkatli olmaları gerektiğini vurguladı. Emlak fiyatlarının şişmesinde sahte ilanların büyük rol oynadığını belirterek, tüketicilerin fiziki olarak görmeksizin ev satın almamaları konusunda uyardı.

Editör: Sude Yılmaz