Türkiye ekonomisinde enflasyonun yanında önemli sorunlardan biri olan cari açıkla ilgili Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten açıklama geldi. Şimşek, cari açıkta öngörülen rakamın çok daha altında bir sonuç beklediklerini işaret etti . Şimşek, "Azalan cari açık ve döviz ihtiyacımız ile artan dış kaynak girişi makro finansal istikrarımızı güçlendirdiriyor" dedi.

2024 yılı Mart ayı dış ticaret rakamları Ticaret Bakanlığı tarafından açıklandı. Açıklanan verilere göre ihracat mart ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,1 düşerek 22 milyar 578 milyon dolara geriledi.

Açıklanan rakamların ardından Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de resmi sosyal medya hesabından Ticaret Bakanlığı'nın paylaşımını alıntılayarak değerlendirmelerde bulundu ve sevindirici haberi verdi. Bu yıl Orta Vadeli Programda öngördükleri hedefin 34,7 milyar doların altında bir cari açık olduğunu belirten Şimşek, şu ifadeleri kullandı:

İHBİR'in mayıs ayında, en çok ihracat gerçekleştirdiği 5 ülke belli oldu İHBİR'in mayıs ayında, en çok ihracat gerçekleştirdiği 5 ülke belli oldu

"2024 yılı ilk çeyreğinde yıllık dış ticaret açığındaki iyileşme 14,3 milyar dolara ulaştı. Bu yıl OVP’de öngördüğümüz 34,7 milyar doların oldukça altında cari açık bekliyoruz. Cari açığı milli gelire oran olarak yüzde 2,5’in altına çekerek rezerv birikimi sağlayacağız. Büyümedeki dengelenmenin katkısıyla azalan cari açık ve döviz ihtiyacımız ile artan dış kaynak girişi makro finansal istikrarımızı güçlendiriyor"

Editör: Eslem Nur KARAMAN