Hazine ve Maliye Bakanlığı, KDV kaybı ve kaçağıyla mücadele etmek için adımlarını attı. Bakan Şimşek, KDV'deki oran uyumsuzluklarını tespit etmek amacıyla başlatılan yapay zeka destekli çalışmanın tamamlandığını duyurdu. Bakan Şimşek, sosyal medya hesabından, KDV kaybı ve kaçağının önlenmesine yönelik yürütülen çalışmaları paylaştı.

Temel ihtiyaç ürünlerinde düşük KDV oranlarının istismar edilmesi durumunda, ilgili firmalara saha denetimlerinin yapılacağını belirtti. Ayrıca, Vergi Denetim Kurulu, Gelir İdaresi Başkanlıkları ve Risk Analizi Genel Müdürlüğü'nün yapay zeka destekli çalışmalarını tamamladığını ifade etti. Şimşek, vergi kaybı ve kaçağına yol açanları ve haksız rekabet oluşturanları takip edeceklerini vurguladı.

Borsa günü yatay tamamladı Borsa günü yatay tamamladı

Şimşek, ''KDV’deki oran uyumsuzluklarını tespit etmeye yönelik; Vergi Denetim Kurulu Başkanlığımız, Gelir İdaresi Başkanlığımız ve Risk Analizi Genel Müdürlüğümüzün yapay zeka destekli çalışmalarını tamamladı. Temel ihtiyaç ürünleri üzerindeki vergi yükünü azaltmak için uygulanan düşük KDV oranlarını istismar ettiği tespit edilen firmalara yönelik saha denetimleri yapılacak. Vergi kayıp ve kaçağına sebebiyet vererek haksız kazanç sağlayanların ve haksız rekabet oluşturanların takipçisi olmaya devam edeceğiz'' ifadelerini kullandı

Editör: Sude Yılmaz