Borsa İstanbul'da yılın ilk çeyreğinde 9 şirket halka arz edilerek 27 milyon 617 bin 661 yatırımcıdan 18 milyar 391,4 milyon lira finansman sağlandı. Bu, halka arzların güçlü bir şekilde devam ettiğini gösteriyor. Önceki yılın aynı döneminde toplam 56 şirket halka açılırken, bu şirketlerden 124 milyon yatırımcıdan 79,7 milyar lira fon elde edildi.

Yatırımcı talebinde önemli bir artış yaşandı; önceki yıla göre yüzde 353 artarak rekor seviyeye ulaştı. Sermaye Piyasaları Kurulu'nun (SPK) halka arz alanındaki düzenlemeleri incelendiğinde, 2023 yıl sonu için belirlenen ciroya ve aktif büyüklüğe sahip olma şartının bu dönemde aranmamasının başvuru sayısında artışa neden olduğu görülüyor. Ancak ilerleyen dönemlerde bu durumun azalabileceği değerlendiriliyor.

“FKB Ekonomik Görünüm Endeksi”nin Haziran ayı bülteni yayımlandı “FKB Ekonomik Görünüm Endeksi”nin Haziran ayı bülteni yayımlandı

Geçmiş yıllardan gelen başvuruların titizlikle incelendiği vurgulanırken, SPK'nın sektör ayrışması yaparak şirketleri halka arz için teşvik etmesi, halka arz endeksindeki yükselişin devam etme olasılığını artırıyor. Bu dönemde halka arz edilen şirketlerin paylarından oluşan halka arz endeksi, yatırımcısına yüzde 29 getiri sağlarken, BIST 100 endeksinin aynı dönemdeki kazancı yüzde 22 oldu.

Editör: Sude Yılmaz