Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği (EVSİD) tarafından bu yıl 7.’ncisi düzenlenen 'Turkish Housewares by Invitation Only Türkiye' etkinliği Lütfi Kırdar Fuar ve Kongre Merkezi’nde kapılarını açtı. Etkinlik kapsamında 55 üretici firma, 61 ülkeden 125’in üzerinde alıcıyla İstanbul'da buluştu.

Geleceğin Tasarımcıları UHKİB, BUÜ ve İMA İş Birliğiyle Yetişiyor Geleceğin Tasarımcıları UHKİB, BUÜ ve İMA İş Birliğiyle Yetişiyor

Ticaret Bakanlığı ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) desteği,İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) ve İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) iş birliğiyle Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği (EVSİD) tarafından bu yıl 7’ncisi düzenlenen “Turkısh Houseware by Invitation Only Türkiye” organizasyonu 27-28 Mayıs tarihlerinde Lütfi Kırdar Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

D S C09588

Düzenlenen etkinlikte açıklamalarda bulunan Qlux IDEAS Genel Müdürü ve aynı zamanda EVSİD Kurucu Başkanı olan Burak Önder, düzenlenen fuar hakkında şu ifadeleri kullandı:

"Fuarın ilk günü ve yaklaşık 4 saat oldu. Dolu dolu geçirdiğimizi söyleyebilirim. Gelen ziyaretçilerin kalitesi oldukça yüksek. Görüşme takvimine çok güzel uyuluyor, riayet ediliyor. Hem gelenler memnun, hem de gördüğüm kadarıyla meslektaşlarımız, bu etkinliğe katılan Türk firmalarının memnuniyetini görüyorum. Çok başarılı bir organizasyon. Bu organizasyonda emeği geçen arkadaşlara, başta Talha Başkan Oğuz Başkan ve yönetimine, katkısı olan herkese bir kez daha teşekkür ederim"

Sektörlerinin güncel durumunu değerlendiren Burak Önder, güncel olarak yaşanan krizlere ve sıkıntılara değindi. Hedeflerinin bütün dünyaya ihracat gerçekleştirmek olduğunu aktaran Önder, "Dünya 100 yıldır görülmeyen bir krizin içinde diyor ve bu krizle beraber birçok kaos var. Dünyanın hemen hemen her bölgesinde farklı problemler var, farklı fay hatları var, kırılmaya yakın fay hatları var. Avrupa'da, Moldova'da, Kafkasya'da, Ermenistan'da, Gürcistan'da, Asya'da, Tayvan'da ve Çin'de birçok problem var. Tabii böylesine kaotik bir ortamda ihracat, hem ülkemiz için hem sektörümüz için hem de firmalarımız için çok önemli bir enstrüman haline gelmeye başlıyor. Amacımız bütün dünyaya ürünlerimizi ihraç etmek. Ama bu dönemde yakın bölgeden başlayarak bu ihracatı sürdürmek önemli. Bu etkinlikte de yaklaşık 50'den fazla ülkeden gelen misafirler var. Latin Amerika'dan, Asya'dan, Afrika'dan, Avrupa'dan, dünyanın beş kıtasından gelen misafirler var. Onlar da burada bulunmuşken, amacımız ve isteğimiz gelen her yere ürünlerimizi bir şekilde satmak" dedi.

D S C09726

Açıklamalarında sektörleri bazında bu yılı da değerlendiren Burak Önder şu ifadeleri kullandı:

"Bu yıl hem küresel hem de bölgesel zorlukların olduğu bir yıl. Aslında biz bu kelimeleri hemen hemen her yıl kuruyoruz ama inanın, her geçen sene bir önceki seneyi de arar haldeyiz. Özellikle sanayiciler ve ihracatçılar olarak. Bu sene ben şöyle görüyorum; işin açıkçası, geçmiş yılı korumak bile ihracat rakamlarında bir başarı. Hem içeride kur pozisyonundan dolayı hem de küreselde yaşanan birçok problemden dolayı ihracat yapmak, özellikle Türkiye'den ihracat yapmak biraz daha zorlaşıyor. Şu anda iyi bir ekonomik programımız var. Sene sonuna kadar bir yol alırsak, önümüzdeki sene daha iyi büyümeyi hem ihracatımızda hem üretimimizde görebiliriz diye düşünüyorum"

Editör: Eslem Nur KARAMAN