Türkiye İhracatçılar Meclisi  tarafından bugün haziran ayına ilişkin dış ticaret rakamları açıklandı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, çelik  sektörü 1,3 milyar dolarlık ihracatla en fazla ihracat gerçekleştiren sektör olarak öne çıktı. 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), haziran ayı dış ticaret verilerini açıkladı. Verilere göre, Türkiye’nin haziran ayı ihracatı 18,6 milyar dolar oldu. 2024’ün ilk yarısındaki ihracat 125,4 milyar dolara, 12 aylık ihracat ise 257,8 milyar dolara ulaştı.

TÜFE haziranda yıllık %3 artışla beklentilerin altında kaldı TÜFE haziranda yıllık %3 artışla beklentilerin altında kaldı

Açıklanan ihracat ayı verilerine göre en çok ihracat gerçekleştiren sektör otomotiv oldu. Otomotiv endüstrisi 2,6 milyar dolarlık ihracat ile ilk sıraya yerleşirken bu sektörü 2,3 milyar dolarlık ihracatla kimya sektörü takip etti. Kimya sektörünün ardından bu ayın sıralamasında değişiklik oldu ve 1,3 milyar dolar ile çelik sektörü en çok ihracat gerçekleştiren 3.sektör oldu. Çelik İhracatçıları 2023 yılında 14.9 milyar dolarlık ihracat ile en çok ihracat gerçekleştiren 5.sektör olmuştu.

En çok ihracatın gerçekleştiği ülkeler sırasıyla Almanya, ABD, Birleşik Krallık, İtalya ve Irak oldu. Haziran ayında Romanya, Yunanistan, Bulgaristan'a ise dikkat çekici artışlar kaydedildi. En çok ihracat gerçekleştirilen ülke grupları arasında Avrupa Birliği (AB) 8,2 milyar dolarla ilk sırada yer aldı. AB'yi 2,8 milyar dolarla diğer Avrupa ülkeleri ile Yakın ve Orta Doğu izledi.

Editör: Eslem Nur KARAMAN