Türkiye İhracatçılar Meclisi  tarafından bugün haziran ayına ilişkin dış ticaret rakamları açıklandı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, otomotiv endüstrisi 2,6 milyar dolarlık ihracatla en fazla ihracat gerçekleştiren sektör olarak öne çıktı. Bu sektörü, 2,3 milyar dolarlık ihracatla kimyevi maddeler ve mamulleri, 1,3 milyar dolarla çelik ve hazır giyim, 1,2 milyar dolarla elektrik-elektronik sektörü takip etti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), haziran ayı dış ticaret verilerini açıkladı. Verilere göre, Türkiye’nin haziran ayı ihracatı 18,6 milyar dolar oldu. 2024’ün ilk yarısındaki ihracat 125,4 milyar dolara, 12 aylık ihracat ise 257,8 milyar dolara ulaştı.

Mehmet Şimşek, "Vergide adaleti artırmaya ve kayıt dışılığı azaltmaya yönelik çalışmalarımız aralıksız sürüyor" Mehmet Şimşek, "Vergide adaleti artırmaya ve kayıt dışılığı azaltmaya yönelik çalışmalarımız aralıksız sürüyor"

Açıklanan ihracat ayı verilerine göre en çok ihracat gerçekleştiren sektör otomotiv oldu. Otomotiv endüstrisi 2,6 milyar dolarlık ihracat ile ilk sıraya yerleşirken bu sektörü 2,3 milyar dolarlık ihracatla kimya sektörü takip etti.

En çok ihracatın gerçekleştiği ülkeler sırasıyla Almanya, ABD, Birleşik Krallık, İtalya ve Irak oldu. Haziran ayında Romanya, Yunanistan, Bulgaristan'a ise dikkat çekici artışlar kaydedildi. En çok ihracat gerçekleştirilen ülke grupları arasında Avrupa Birliği (AB) 8,2 milyar dolarla ilk sırada yer aldı. AB'yi 2,8 milyar dolarla diğer Avrupa ülkeleri ile Yakın ve Orta Doğu izledi.

Toplam ihracatta AB'nin payı Haziran'da yüzde 43,9  düzeyinde gerçekleşti.

Editör: Eslem Nur KARAMAN