Ege Bölgesi'nin önde gelen demir-çelik ihracatçıları, yüksek enflasyon nedeniyle enerji, hammadde ve işçilik maliyetlerindeki artışa rağmen döviz kurlarının enflasyon oranında artmaması sebebiyle 2024 yılı için önceki hedeflerini aşağı yönlü revize etti. Geçen yıl gerçekleştirdikleri 2 milyar 515 milyon dolarlık ihracatın 315 milyon dolar daha azına denk gelen 2 milyar 200 milyon dolarlık bir hedef belirlediler.

Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği’nin 2023 yılı mali genel kurul toplantısında konuşan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı ve Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ertan, yüksek enerji maliyetleri, kur baskısı ve yüksek girdi maliyetleri sebebiyle 2024 yılı ihracat hedeflerini 2,2 milyar USD olarak belirlediklerini açıkladı.

Başkan Ertan, “Bu hedefe ulaşmak, sektörün rekabet gücünü artırmak amacıyla, dünya gündemine gelen ve demir-çelik ile demirdışı metaller sektörleri için büyük önem taşıyan “Yeşil Mutabakat ve Sürdürülebilirlik” konularında çalışmalar yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması geçiş dönemi olan 2023-2026 yılları arasında üye firmalarımızı 2026 yılında hayata geçecek finansal yükümlülüklere hazırlamayı amaçlıyoruz. Ticaret Bakanlığımız tarafından desteklenen URGE projemiz kapsamında, katılımcı firmalarımıza kurumsal karbon ayak izi hesaplanması eğitimi ve danışmanlığı, enerji verimliliği eğitimi ve danışmanlığı, sürdürülebilirlik raporu hazırlama eğitimi, sürdürülebilir finansmana erişim eğitimi gibi eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunuyoruz. Ayrıca Almanya’daki Green Steel World Fuarı ve konferansını ziyaret ederek sektörel gelişmeleri takip ettik. İtalya’daki Made in Steel fuarına gerçekleştirdiğimiz ziyaret ise sürdürülebilirliğin demir-çelik sektöründeki önemini bir kez daha gözler önüne serdi” dedi.

HATİD Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Yeşilgül: “İş yavaşlatma eylemi milli ekonomiye zarar veriyor” HATİD Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Yeşilgül: “İş yavaşlatma eylemi milli ekonomiye zarar veriyor”

Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği’nin önemli bir ihracat kalemi olan yenilenebilir enerji ekipmanları sektörü ile birlikte Karbon Yönetimi için “Kümelerarası İşbirliği Projesi” isimli bir projelerinin Avrupa Birliği’nden fonlanmaya hak kazandığını müjdeleyen Başkan Ertan sözlerini şöyle sürdürdü; “Ayrıca Türkiye’de demir ve demirdışı metaller ile çelik sektöründeki tüm ihracatçı birlikleri ile ortak olarak bir Turquality projesi başvurusu gerçekleştirdik. Bu projemizle belirlenecek hedef pazarlarda yapacağımız pazarlama faaliyetleriyle Ege Bölgesi’nin çelik, demir ve demirdışı metaller sektöründeki ihracatını 2028 yılında 3 milyar doların üzerine çıkarmayı hedefliyoruz.''

Ege İhracatçı Birlikleri’nde 7 yıldır ihracat şampiyonu olan, 2023 yılında gerçekleştirdiği 2 milyar 515 milyon dolarlık ihracatla zirvede açık ara liderliğini sürdüren Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği, 2024 yılının ilk çeyreğinde 625 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Editör: Eslem Nur KARAMAN