Ticaret Bakanı Ömer Bolat, geçen yıl temmuz ayında 12,5 milyar dolar olan dış ticaret açığının 2024 ocak ayında 6,2 milyar dolara gerilediğini belirtti.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, yazılı yaptığı açıklamada 2023 yılı ve 2024 yılı ocak ayına ilişki ihracat, dış ticaret ve cari işlemler dengesine ilişkin konuştu.

Bakan Bolat, ihracatta katma değer ve inovasyon odaklı üretim ve ihracat perspektifinde sürdürülen stratejilere dikkati çekerek, söz konusu politikalarla Türkiye'nin küresel üretim ve ticaretteki payını daha da yükseklere çıkarmak için kararlılıkla çalışmaya devam ettiklerini belirtti.

İlk çeyrekte bütçe açığı 500 milyar TL'yi aştı! İlk çeyrekte bütçe açığı 500 milyar TL'yi aştı!

Bolat, ihracatın geçen yıl küresel ekonomideki belirsizliklere rağmen 255,8 milyar dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktığını hatırlatarak, dünya ihracatında Türkiye'nin payında artış eğiliminin devam ettiğini vurguladı. Bolat, "2023 yılının ikinci yarısında ihracatımızda bir artış eğilimi yakalanmıştır. Temmuzda 19,8 milyar dolar olan aylık ihracatımız, aralıkta 23 milyara çıktı. Yıllıklandırılmış verilerde ihracattaki artış eğilimi daha belirgin şekilde gözleniyor. 2024 yılının ilk ayında yıllıklandırılmış ihracatımız 256,5 milyar dolar ile rekor seviyeye ulaştı." değerlendirmesinde bulundu.

Geçen yılın temmuz ayında 32,3 milyar dolar olan ithalatın bu yılın ocak ayında 26,2 milyar dolara gerilediğine dikkati çeken Bolat, Aralık 2023’te ithalattaki düşüşün devam ettiğini ve yıllıklandırılmış bazda son 15 ayın en düşük seviyesine gerilediğini aktardı. İthalat düşüşündeki ana eğilim 2024 yılında da devam ederek dış ticaret açığı ve cari işlemler açığının azalmasına katkı sağlaması hedefleniyor.

Bolat, "Türkiye Yüzyılı"nın vizyon ve sorumluluğuna dikkati çekerek, şu değerlendirmede bulundu: "Katma değeri yüksek ve teknoloji yoğun ihracat perspektifi ile ürün ve pazarları çeşitlendiren politika ve stratejilerle dünya ihracatındaki payımızı artırmaya, cari işlemler dengesinde kalıcı iyileşme sağlamaya ve makro finansal istikrara katkı vermeye devam ediyoruz. Mal ve hizmet ihracatındaki artışlar ve dış dengedeki iyileşme ekonomik büyümenin daha sağlıklı bir zeminde sürmesine katkı sağlıyor. İhracatçımızın dış pazarlardaki yerini güçlendirmeye, yeni pazarlara açılmaya yönelik çalışmalarımızı sürdürürken aynı zamanda yurt içi üretim ve istihdamı, haksız dış ticaret uygulamalarına karşı korumaya devam ediyoruz. 2024 yılında dış ticaret dengesindeki iyileşme sürdürülerek cari işlemler açığındaki düşüşün devamı sağlanacaktır."