Çin Gümrükler Genel İdaresi tarafından açıklanan verilere göre Mart 2024 döneminde ihracat, yıllık olarak yüzde 7,5 azalarak 279,7 milyar dolara, ithalat ise yüzde 1,9 azalarak 221,1 milyar dolara geriledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, mayısta yıllık dış ticaret açığı ve cari açıkta tekrar düşüş beklediklerini açıkladı Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, mayısta yıllık dış ticaret açığı ve cari açıkta tekrar düşüş beklediklerini açıkladı

Çin Gümrükler Genel İdaresi verilerine göre mart ayında ihracat yıllık bazda yüzde 7,5 azalarak 279,7 milyar dolara, ithalat ise yüzde 1,9 azalarak 221,1 milyar dolara geriledi. Dış ticaret fazlası 58,6 milyar dolar oldu.

İhracattaki azalma, Çinli finansal veri sağlayıcısı Wind'in yüzde 2,1'lik azalış tahmininden çok daha sert olurken ilk 2 aydaki yüzde 7,1 artışa tezat oluşturdu.

İlk 2 ayda yüzde 3,5 artış gösteren ithalatın, martta yüzde 1,9 azalması da aynı yönde bir işaret olarak yorumlanıyor. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen'in geçen hafta Pekin'e yaptığı ziyarette işaret ettiği, bazı sanayi kollarındaki "kapasite fazlası üretimin", dış satımdaki zayıflıktan olumsuz etkileneceği öngörülüyor.