Uluslararası Ayakkabı Yan Sanayi Fuarı (AYSAF), sektörün çatı kuruluşu Ayakkabı Yan Sanayicileri Derneği (AYSAD) ve Artkim Fuarcılık iş birliğiyle düzenleniyor. Bu fuar, dünyanın dört bir yanından gelen ayakkabı yan sanayi malzemeleri, deri, suni deri, tekstil, taban, ökçe, aksesuar, makine, kimyasal ve kalıp üreticilerini bir araya getiriyor. AYSAF, sektöründe Avrasya'nın en büyük, Avrupa'nın ise ikinci büyük fuarı konumunda. Fuarda 350'den fazla firma yer alacak. 68 ülkeden ziyaretçi bekleniyor ve toplamda 15.000 kişinin fuarı ziyaret etmesi öngörülüyor.

AYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Sait Salıcı, “Avrupa’da fayda maliyet oranı sebebi ile fuarların katılımcı talepleri de, ziyaretçi sayıları da azalıyor. Fuarlar şampiyonlar ligi gibidir. Fuar varsa markaların katılması gerekir. Fuarlar, sektörü bir arada tutar. Sanayi devriminden bu yana sanayiciler ilk kez bu kadar zor günlerden geçiriyor. Maliyetler yüksek, üretmek ve satmak zor. Birlik olmalı, birlikte hareket etmeliyiz. Hem ayakkabı hem de ayakkabı yan sanayi olarak gidecek daha çok yolumuz var. Fuarların ve birebir görüşmelerin ivmemizi artıracağına inanıyoruz. Hedefimiz, durağan geçen bu dönemde sektörü dönüştürmek, ayakta tutmak ve geleceğe kuvvetli hazırlamak” dedi.

ARTKİM Fuarcılık Kurucu CEO’su Cengiz Yaman, “Yurt dışında yaptığımız yerinde bire bir çalışmalar ile yine gerek yabancı markaların gerekse de ziyaretçilerin fuara katılımını organize ettik. Yabancı marka katılımcı sayımız şimdiden 35’i geçti. Ziyaretçi olarak baktığımızda ise aldığımız yoğun geri dönüşler doğrultusunda Ortadoğu, Kuzey Afrika, Türki Cumhuriyetler, Rusya, Doğu Avrupa ve Balkanlardan yaklaşık 15.000 kişinin fuarımızı ziyaret etmesini bekliyoruz.”dedi.

Uluslararası Doğal Taş Fuarı için Fuarizmir'de kurulum başladı Uluslararası Doğal Taş Fuarı için Fuarizmir'de kurulum başladı

Sergiler, enstelasyonlar, paneller ve eğlenceler ile AYSAF Fuarı yine renkli geçecek. Fuar, 18 yıldır düzenlediği ihtisas fuarları ile Türkiye’de ihracatın gelişmesinde etkin rol oynayan Artkim Fuarcılık tarafından düzenleniyor.