Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in iki ülke arasındaki ticaret hacmi için 10 milyar dolarlık hedef koyduğunu hatırlatarak, “Bu hedef doğrultusunda Özbekistan ile ticari ilişkileri geliştirmek üzere her türlü çalışmayı yapmaya hazırız. Bu kapsamda Ankara ve Navoi arasında da yatırım ve ticari ilişkileri geliştirecek adımlar atabiliriz” dedi.

Attoo

Özbekistan Cumhuriyeti Navoi Bölgesi Valisi (İl Hâkimi) Normat Tursunov ve beraberindeki heyet, ATO Başkanı Gürsel Baran’ı ziyaret etti. ATO Başkanlık makamında gerçekleşen ziyarette, ATO Başkanı Gürsel Baran’a ATO Başkan Yardımcısı Temel Aktay ile OSTİM OSB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı aynı zamanda ATO’nun 26 No’lu Hırdavat Satıcıları Meslek Komitesi Meclis Üyesi Sıtkı Öztuna eşlik etti.

Baran, Özbekistan ile Türkiye’nin kardeş iki ülke olduğunu, bu kardeşliğin son yıllarda iki ülke Cumhurbaşkanı’nın karşılıklı ziyaretleriyle daha da geliştiğini anlattı. İki ülke arasında yatırım ve iş birliklerini geliştirmek üzere anlaşmalar imzalandığını hatırlatan Baran, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Sayın Şevket Mirziyoyev iki ülke ticareti için 10 milyar dolarlık bir hedef ortaya koydu. Bu hedef doğrultusunda Özbekistan ile yatırım ve ticari ilişkileri geliştirmek üzere her türlü çalışmayı yapmaya hazırız. Bu kapsamda Ankara ve Navoi arasında da yatırım ve ticari ilişkileri geliştirecek adımlar atabiliriz” dedi.

Ankaratt

Ankara Ticaret Odası ve Ankara ekonomisi hakkında da bilgi veren Baran, üretim ve ticaret merkezi olan Başkent’in bilgi ve tecrübelerinin Navoi’ye aktarılabileceğini söyledi.

Navoi Bölgesi Valisi Normat Tursunov da konuşmasında, Özbekistan ve Türkiye Cumhurbaşkanları’nın dostane ilişkileri sayesinde iki ülke arasında ticari ilişkilerin de geliştiğini belirterek, “Bizi birbirimize müşterek kalpler ve müşterek dil bağlamaktadır” dedi.

Ankara Ticaret Odası üyeleri ile Navoi Bölgesi arasında iş ilişkilerini geliştirmek istediklerini belirterek, ATO üyelerini yatırıma davet eden Vali Tursunov, “Navoi, Özbekistan’ın gelişmiş vilayetidir. Bölgemizde, madencilik, makine mühendisliği, mühendislik, dokumacılık, tekstil, tarım sanayi alanında faaliyetler yürütülmektedir” diye konuştu.

YASED: Mayıs’ta Türkiye’ye 1 Milyar 74 Milyon Dolar Değerinde Uluslararası Doğrudan Yatırım Geldi YASED: Mayıs’ta Türkiye’ye 1 Milyar 74 Milyon Dolar Değerinde Uluslararası Doğrudan Yatırım Geldi

Navoi’de altın kazıları ve altın ürünleri imalatı yapıldığını kaydeden Vali, yılda 100 tonun üzerinde külçe altın üretildiği bilgisini verdi. Navoi’de uranyum işletmesi bulunduğunu bildiren Vali Tursunov, bölgede 100’ün üzerinde kimya ürünü hammaddesinin kullanılabilecek durumda olduğunu, bu nedenle de bölgenin üretim için çok uygun olduğunu anlattı. 200’ün üzerinde maden sahasının işletmeye alınmış halde olduğunu kaydeden Tursunov, madencilik, kimya ve tekstil üretimi gibi alanlarda ortak çalışmaya açık olduklarını söyledi. Tursunov, Navoi’nin Serbest Organize Bölgesi ilan edildiğini, yatırım ve üretim için uygun olduğunu ve lojistik açıdan da avantajları olduğunu dile getirdi.

Navoi’da UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine giren eserler bulunduğunu ve şehir olarak yıllık 100 binin üzerinde yabancı turist konuk ettiklerini kaydeden Vali, şunları söyledi:

“Özbekistan’da derinlemesine reformlar gerçekleştirilerek, iş ve yatırım ortamının iyileştirilmesi açısından büyük çalışmalar yapıldı. Özbekistan, bugün yabancı yatırımlar için tüm dünyaya kapılarını açmış durumda. Hâlihazırda son 3 yılda Navoi’ye Türkiye’den 20’nin üzerinde yatırımcı, yatırım yapmıştır. Türkiye ile çalışmak için büyük potansiyelimiz var. Ankara Ticaret Odası üyelerini şehrimize davet ediyoruz”

 

Editör: Eslem Nur KARAMAN