Başkentte gerçekleşen "1. Ankara Uluslararası Mandolin Festivali", Türkiye'den 11 ilin yanı sıra Makedonya'dan da katılımla gerçekleşti.

Çankaya ilçesinde bulunan Musa Göçmen Senfoni Orkestrası Konser Salonu'nda, profesyonel ve amatör mandolin sanatçılarının katılımıyla düzenlenen festival, 6-7 Nisan tarihlerinde müzikseverlerle buluşuyor.

Ankara'nın ilk uluslararası mandolin festivali, emekli müzik öğretmeni Serpil Özyüksel'in önerisi ve girişimleriyle gerçekleştirildi. Makedonya'nın Üsküp şehri ve Türkiye'nin çeşitli illerinden, Sinop, Aydın, İstanbul, Kayseri, Alanya, Mersin, İzmir, Eskişehir, Denizli ve Ankara'nın da aralarında bulunduğu 11 ilin çok sayıda ekip ve bireysel sanatçısı festivalde yer alıyor.

Küresel UDY trendlerine göre 2024 yılı zor geçecek Küresel UDY trendlerine göre 2024 yılı zor geçecek

Nis

Sanatseverler, bugün ve yarın devam edecek olan festivali 11.00-17.00 saatleri arasında ücretsiz olarak takip edebilirler. Festival hakkında bilgi veren Serpil Özyüksel, amacın mandolin çalgısını sanatseverlere tanıtarak sevdirmek ve çalgı ile repertuarını gelecek nesillere aktarmak olduğunu belirtti.

Mandolin

Özyüksel, ilk festival olmasına rağmen 25 grubun katıldığını belirterek, "Çok mutluyuz, 230 kişi geldi ve şu anda sahnede eserlerini seslendiriyor. Bu bizi çok sevindiriyor. Umuyoruz ki bu festival büyüyerek devam eder ve sürekli hale gelir. Bu, bizim büyük arzumuz" şeklinde konuştu.

Ank

Festivalin ilk gününde, orkestra şefi Gürer Aykal'ın yanı sıra birçok Ankaralı müziksever de katılım gösterdi.

Editör: Çağla Begüm Kılıç