Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) tarafından yayınlanan 2024 yılı ilk çeyrek dış ticaret istatistikleri kapsamında 2024 yılı ilk çeyreğinde, dünya ihracatı % 0,6 oranında düşüş ile 5 trilyon 919 milyar dolar olur iken, Türkiye ihracatı % 3,6 oranında artış ile 63 milyar 603 milyon dolar oldu.

Mehmet Şimşek, "Vergide adaleti artırmaya ve kayıt dışılığı azaltmaya yönelik çalışmalarımız aralıksız sürüyor" Mehmet Şimşek, "Vergide adaleti artırmaya ve kayıt dışılığı azaltmaya yönelik çalışmalarımız aralıksız sürüyor"

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, yıllıklandırılmış olarak dünya ihracatının %4,2 oranında düşüşle 23 trilyon 808 milyar dolar olduğu, Türkiye ihracatının ise %0,8 oranında artışla 257,6 milyar dolar olarak geçrekleştiği belirtildi.

Açıklamada küresel ihracattaki düşüşe rağmen ihracattaki artışın devam ettiğini belirten Bakanlık, "Bu kapsamda yıllıklandırılmış ihracatımızın küresel ihracattan aldığı paydaki artış eğilimi 2024 yılının ilk çeyreğinde de devam etmiş ve 2023 yılının ilk çeyreğine göre 0,05 puanlık artış ile % 1,082 seviyesine yükselmiştir. Ticaret Bakanlığı olarak, katma değer, inovasyon ve rekabetçilik odaklı ihracat perspektifinde sürdürdüğümüz politika ve stratejilerle Türkiye'nin küresel ticaretteki payını daha da yükseklere çıkarmak için tüm gücümüzle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Küresel tedarik zincirindeki konumumuzu daha da güçlendirmek için küresel ticaretteki eğilimleri en iyi şekilde değerlendirip elde ettiğimiz kazanımları artırarak devam ettireceğiz" ifadelerini kullandı.

Editör: Eslem Nur KARAMAN