Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye'nin bilimsel ve teknolojik alanda kat ettiği mesafeyi vurgulayan bir konuşma gerçekleştirdi.Bakan Kacır, Türkiye'nin küresel arenada 22. sıradan 14. sıraya yükseldiğini ve en fazla bilimsel yayın üreten ülke konumuna geldiğini ifade etti. 

"Araştırmacılarımız 10 kat daha fazla uluslararası işbirliğine dahil oldu. Türkiye'yi kaynak alan yayın sayısı 0,69'dan 1,3'e yükselerek dünya ortalamasını aştı ve G20 ortalamasıyla eşitlendi" şeklinde değerlendirme yaptı.

Bilimsel araştırmalardaki ilerlemenin Türkiye'nin fikri mülkiyet kapasitesinde önemli gelişmelere yol açtığını belirten Kacır, şunları söyledi:

"20 yıl önce dünya çapında 39. sıradaydık. Bugün yerel patent başvurularında 12. sıradayız. 2002 yılında yılda sadece 414 yerli patent başvurusu vardı. Geçen yıl biz 8 bin 663 yerli patent başvurusu aldık. Tasarım başvurularında da dünya ikincisiyiz."

Bakan, Türkiye'nin dinamik girişimcilerin yer aldığı canlı bir startup ekosistemine ev sahipliği yaptığını vurguladı ve Türkiye'nin güçlü inovasyon ortamının 7 unicorn tarafından desteklendiğini belirtti. Son 4 yılda Türkiye'den çıkan girişimlere "Turcornlar" adını verdiklerini açıkladı.

"Girişimcilik çabalarıyla Türkiye bölgesel lider olarak ortaya çıkmıştır. Türkiye'de 2030 yılına kadar 100 Turcorn ve 100 bin teknoloji girişimi ortaya çıkacak." diyen Bakan, Türkiye'nin teknoloji geliştirmek için küresel bir merkez olmayı hedeflediğini belirtti.

Türkiye'nin yeşil ve dijital dönüşümü hızlandıracağını vurgulayan Kacır, Türkiye'nin bilgiye dayalı dijital ekonomiyi genişletmeyi ve gücünü daha da artırmayı hedeflediklerini ifade etti.

Bakan, Türkiye'nin Eureka ağına aktif bir katılımcı olduğunu belirterek, Türkiye'nin bu platformdan sağladığı faydaları dile getirdi ve diğer ülkeleri de bu işbirliğine katılmaya davet etti.

Ulaştırma Bakanı Uraloğlu'ndan Erzurum'a hızlı tren müjdesi Ulaştırma Bakanı Uraloğlu'ndan Erzurum'a hızlı tren müjdesi

Konuşmasının sonunda İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına da değinen Bakan Kacır, "Orada bebeklerin, çocukların, masum insanların hayatını kaybetmesine bir an önce son verilmeli." diyerek insani bir çağrıda bulundu. 

Editör: Sude Yılmaz