Mevzuata uymayan ürünlere yönelik tedbirler artırıldı Mevzuata uymayan ürünlere yönelik tedbirler artırıldı

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından yapılan açıklamaya göre, otomotiv endüstrisi ihracatı %12 azalarak 2,6 milyar dolar oldu. Endüstrinin ülke ihracatındaki payı ise %14,1 olarak gerçekleşti.

Alt ürün gruplarından tedarik endüstrisi ihracatı 1 milyar 50 milyon dolar, binek otomobil ihracatı 942 milyon dolar, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı 394 milyon dolar, otobüs-minibüs-midibüs ihracatı 177 milyon dolar ve çekiciler ihracatı ise 30 milyon dolar olarak kaydedildi.

Tedarik endüstrisinde en fazla ihracat Almanya'ya, binek otomobillerde Fransa'ya, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda Birleşik Krallık'a ve otobüs-minibüs-midibüs ürün grubunda ise Fransa'ya yapıldı.

En büyük pazar olan Birleşik Krallık'a Haziran ayında 322 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi ve bu ülke en fazla dış satım yapılan ülke olarak öne çıktı. Almanya 319 milyon dolarla ikinci sırada yer alırken, Fransa 315 milyon dolarlık ihracatla üçüncü oldu.

Avrupa Birliği ülkelerine yapılan ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre %12 azalarak 1 milyar 787 milyon dolar olarak kaydedildi. Diğer Avrupa ülkelerine yönelik ihracat ise %14 arttı, ancak Afrika ülkelerine olan ihracatta %28 düşüş yaşandı.

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik'in açıklamasına göre, uzun bayram tatilinin etkisiyle tüm mal gruplarında ihracat azalışı yaşanırken, önemli pazarlardan Birleşik Krallık'a %20, İspanya'ya %7, Romanya'ya %23 ve Birleşik Devletler'e %3 artış kaydedildi. Yılın ilk altı aylık döneminde ise ihracat %2,3 artarak 17,7 milyar dolara yükseldi.

Haziran ayı itibarıyla, Birleşik Krallık'a %20, İspanya'ya %7 ve Romanya'ya %23 artış gösteren Türkiye'nin otomotiv ihracatı, ocak-haziran döneminde %2,3 artarak 17 milyar 701 milyon dolara ulaştı.

Editör: Sude Yılmaz